Borterápia: A Gasztro Akrobata részeges szakosztálya

 

A gasztro akrobatika egy olyan sportág, ahol minden érzékszervünket alaposan át tudjuk mozgatni és nincs is kellemesebb annál, amikor az ízlelőbimbóinkban érezzük az izomlázat. Az ilyen sportok természetes velejárója, hogy a szervezetünknek nagy szüksége van az elvesztett folyadék pótlására. Természetesen nem mindegy, hogy mit iszunk, ezért úgy döntöttünk, segítünk nektek eligazodni a borok között, annak érdekében, hogy a gasztro akrobatikát egy új szinten művelhessétek.

 

Teljesen érthető módon szakemberekhez fordultunk, hogy a lehető legmagasabb színvonalon szolgálhassuk a sportág rajongóit. Így született meg a „Borterápia: A Gasztro Akrobata részeges szakosztálya” cikksorozat. A szakosztály színvonalát a Doblo Borbár és Popovits Dávid (amik tulajdonképpen egyet jelentenek) biztosítják. A Doblo az egyik legrégebbi klasszikus értelemben vett borbár Magyarországon, és ami a legszuperebb: a magyar borokra koncentrálnak.

Engedjük el a fantáziánkat és képzeljünk el magunkat, ahogyan egy nagy belmagasságú, téglával borított boltíves helyen, lágy jazz mellett kortyolgatunk egy pohár finom bort. Épp a bárpultnál vagy egy kényelmes kanapéba süppedve ülünk és élvezzük azt az izgalmas történetet, amit az öreg bútorok mesélnek nekünk. Nagyon szeretek olyan helyekre járni, amiknek személyisége van.

 
A Doblo elnevezés onnan ered, hogy a Dob utca – Holló utca sarkán található. Egyébként itt nem csak megkóstolhatjátok vagy megvásárolhatjátok a borokat, de további kérdéseiteket is feltehetitek, a személyzet áll rendelkezésetekre. A jó borokat ínycsiklandozó sonka-, sajt- vagy épp kacsamáj hidegtálakkal tehetitek még tökéletesebbé. Olvassátok szeretettel cikkeinket, amikben minden alkalommal három kiváló borkülönlegességet, aktualitást, esetleg kuriózumot ajánlunk és mutatunk be röviden, tömören. Végül pedig kóstoljátok meg a borokat, hiszen ez volna a lényeg.

 

bor1.1

 

Hogyan fogjuk ezt csinálni?

Alapvetően a borkóstolás menetét fogjuk követni, így három szempontot vizsgálunk: a bor megjelenése, illata és íze. Ebben a sorrendben haladva igyekszünk levonni a helyes következtetéseket a borokról. Azért kezdünk a megjelenéssel, mert így az első következtetés amit levonhatunk az az, hogy zavaros –e a bor színe? Ha a bor zavaros, akkor nem örülünk. A második lépésben az illatot vizsgáljuk: itt sok érdekességre fény derül a borunkkal kapcsolatban. A szakértők a legtöbb borhibát már itt kiderítik. Tiszta az illat? – tegyük fel magunknak a kérdést. De következtethetünk a bor érettségére is, annál fiatalabb borról beszélünk, minél frissebb az illata (vagyis minél dominánsabbak a primer illatok). Az íz pedig mindent visz, itt minden kiderül, tulajdonképpen az eddigiek csak bemelegítő gyakorlatok voltak, a bor megkóstolása a lényeg.

 

Vylyan – Kakas Rozé 2013 (Merlot- Kadarka- Pinot Noir)

 

Megjelenés: Mivel ez egy rosé bor, a poharunk kissé párás (hiszen hidegen kell fogyasztani), de ennek ellenére világosan látszik, hogy tiszta színe van a bornak. A szakértőnk világos lazacszínűnek titulálja a kakast, én bölcsen bólogatok.

 

Illat: Miután körkőrös mozdulatokkal telítettük a poharunkat illatokkal, mélyen beleszagolunk. A kakas illata tiszta, világosan érződik benne a gyümölcsösség.

 

Íz: Az ízét illetően egyértelműen megállapíthatjuk, hogy mirelit eper ízt érzünk.

 

Levonva a szükséges konklúziót, nem rossz a bor, de a jelenlévők ittak már jobbat. Többen megjegyezték, hogy szívesen fogyasztanák inkább fröccs formájában.

 

bor1.2
 

A Mi Furmintunk: Doblo furmint

 

Megjelenés: Világos szalma színű a bor, nagyon szép.

 

Illat: A borospohárba dugva orrunkat alma és körte illatát érezhetjük. Dávid pontosított, hogy ez bizony kásás körte illat. (Amúgy ez az illatvilág a furmintokra általában jellemző.) Ezeket az illatokat kiegészítik a fehér virágok illata.

 

Íz: A bort ásványosság jellemzi, dominánsak a savak. Az illatok ízekben is megjelennek, még én is éreztem az almát meg a körtét.

 

bor3

Eszterbauer – Szekszárdi Sógor Kadarka 2011

 

Megjelenés: A színét vizsgálva arra a megállapításra jutottunk, hogy nagyon könnyű teste van a bornak.

 

Illat: Magos kesernyésséget és málnát érzünk a pohárba szagolva.

 

Íz: Az ízvilágát tekintve az illatában is megjelenő fűszerességre lehetünk figyelmesek. Érezhető, hogy nem volt hordóban, csak tartályban, így egy könnyű testű, szörpre emlékeztető bort kóstolhattunk. A könnyedsége miatt könnyen csúszik minden korty.

 

bor4

Rosé Royal Oporto koktél

Ezt a koktél nyárra ajánljuk! Portugáliából származik a recept és ízvilágát tekintve engem az Olaszországból jól ismert Aperol Spritz-re emlékeztetett leginkább. De a lényeg: frissítő és hűs.

 

bor5

Recept:

Egy boros pohárba facsarjunk egy negyed lime-ot, dobjuk bele a gyümölcsöt is. Pakoljunk a pohárba jeget (a jó koktél alapja a sok jég). Mindezt öntsük nyakon 8 cent tonikkal és 8 cent jó minőségű oportói rosé-val. Ha még tovább mennétek és igazán vagánynak érzitek magatokat aznap este akkor egy kis ginnel is bolondítsátok meg! Azt fontos tudni, hogy a portói borok magasabb alkoholtartalmúak mint az általunk megszokott borok, de ez ne szegje kedveteket, sőt! Dobjátok fel a hétvégi grillpartit egy ilyen (vagy inkább több) klasszikus portugál itallal!

 

Üdv, 

A részeges Gasztro Akrobata

 

MÉG TÖBB CIKK A GASZTRO AKROBATÁTÓL

cs2

A nagy hamburger párbaj – W35 vs Gasztro Akrobata

Mennyei hamburger bucik Noémitől

Brutálisan király hagymalekvár

Titusz, Pati és az öreg Szuzi esete

 

2014.08.01.

Mivel Pati amióta az eszét tudja bolondul szerelmes az ő kis tavába, a Balatonba, ezért nem is volt kérdés hol tölti Titusz és Pati a hivatalosan egyetlen, ÖT napos nyaralását, hát persze, hogy a badacsonyi hegy lábánál. Az ÖT napos időintervallum nem véletlenül kapott nagybetűs kiemelést, csak figyeljétek a történetet.

 

Az egész úgy kezdődött, hogy néhány hónappal ezelőtt Titusz elnyerte a család öreg Suzukijának használati jogát. Főleg Pati örült eszméletlenül a lehetőségnek, azonnal szívébe fogadta a családot régóta hibátlanul szolgáló öreg jószágot. A tizennégy éves Szuzi sikeresen átment a műszaki vizsgán, Titusz és Pati egyre többet használták. Némi fontolgatás, az aktuális benzinárfolyam és a vonatjegy árának az idő függvényében történő bonyolult összehasonlítása után arra jutottak, Szuzival mennek Badacsonyba is.

 

10589023_829528753732800_1502026767_n
Illusztráció: Jobbágyi Gabriella

 

A döntésnek más szempontból is volt súlya. Badacsonyba aznap indultak Pati szülei is három hetes csomagmennyiséggel illetve Pati nővére is ment a hároméves kisfiával. Mivel Pati édesapja megrögzötten és meggyőzhetetlenül autóellenes, Patiéknak soha nem volt kocsijuk és a családból senkinek nincsen jogsija. Pati apukáját ezek ellenkezőjéről képtelenség volt meggyőzni. Eddig. Ezen a nyaraláson  Pati arra készült, hogy ledönti a falakat. Gálánsan felajánlották Titusszal, hogy leviszik a család  összes csomagját (körülbelül tizenöt bőrönd), bónuszként pedig Pati vonakodó apukáját is rábeszélték, hogy az ötórás kényelmetlen vonatút helyett, válassza a két és félórás fantasztikus kocsiutat. Minden gyönyörűen alakult. Titusz, Pati és az apukája korán reggel indultak, hogy az ÖT napból egy percet se vesztegessenek el, úgy tervezték délben már a vízparton isszák az első fröccsöt. Titusz magabiztosan és nyugodtan vezetve suhant az autópályán, fesztelenül csevegett Pati apukájával a II. világháború után Európában kialakult politikai helyzetről, Pati pedig a hátsó ülésen álmodozva diadalmasan érezte, megtörte a harminc éves családi átkot, az autóhasználat sikeresen és mindent elsöprően az ő családja életébe is berobbant.

 

Szuzika Balatonakarattya után néhány kilométerrel, már az északi part (!) autóútján állt le. Csendesen és szelíden, de ellentmondást nem tűrően csinálta. Délelőtt fél tizenegy volt. Titusz egyre idegesebben próbálta újraindítani, ám a kis autó mozdulatlanul  állt az autóút közepén, mögötte pillanatok alatt hosszú sor alakult ki.  Nem volt mit tenni, Titusz kiszállt és Pati problémás szívű, fizikai kíméletet igénylő apukájának segítségével betolták a párszáz kilós Szuzit a közeli benzinkútra. Titusz és Pati sokáig bizakodó volt. Türelmesen várták a trailerrel érkező, tizenhat évesnek kinéző autószerelő srácot, aki másfél óra várakozás után egyetlen lehetőséget villantott fel előttük, elvontatni az autót Balatonföldvárra (déli part!!), ott van olyan műhely ahol BIZTOSAN megjavítják.

 

Földvárig a fuvar annyiba került mint egy drágább repülőjegy Sydney-be, cserébe viszont délután fél kettőkör Titusz és Pati már egy földvári étteremből csodálhatták a túlparti ködbe vesző Badacsony panorámáját, azzal a nyugodt érzéssel a szívükben, hogy az autón hárman is dolgoznak, egy óra múlva kész lesz. Három óra magasságában a család összes csomagjával teli Szuzi felett állva a húszéves autószerelő közölte Pati apukájával, hogy a kocsihoz valamikor a délután folyamán átjön egy negyedik szaki is, aki TALÁN megtudja csinálni, de nem is érti hova sietnek Patiék, hiszen szombat délután van.

 

Pati ránézett édesapja arcára és érezte, ha csak a remény szikráját is megakarják tartani, hogy valami itt még aznap lesz a kocsiból, akkor jobb ha  a türelmetlen és robbanékony apukája vonat és komp segítségével folytatja az útját Badacsonyba, (ahova addigra megérkezett a család többi, vonattal utazó része és negyven fokban egy kávézóban ülve bizakodva várták a Földváron veszteglő fürdőruháikat) ők pedig a vasidegzetű Titusszal egyezkednek tovább a fiúkkal. Így hát Titusz és Pati lekísérte Papát az autószerelőtől tízpercre lévő vonatállomásra, majd úgy döntöttek a parton sétálnak vissza a műhelyhez.

 

Illusztráció: Jobbágyi Gabriella
Illusztráció: Jobbágyi Gabriella

 

Egy óra kemény gyaloglás után a tűző napon, Titusz és Pati  Balatonszárszón az autóút mellett lyukadtak ki. Nem, ne kérdezzétek meg hogy csinálták, nem tudják. Ötre értek vissza a szerelőműhelyhez, de szerencsére nem késtek le semmit, a várva várt szaki még nem volt sehol. Itt kell közbeszúrni, hogy Pati egy kis fekete miniben és magas talpú papucsban tolta végig az egész napot, benzinkúttal, szerelőműhellyel, autóút szélén gyaloglással együtt. Reggel öltözködésnél ugye úgy tervezte, hogy beül az autóba Budapesten és két óra múlva kiszáll Badacsonyban… hagyjuk is…

 

Este fél hétkor kimondták, amit Titusz és Pati már érzett a szíve mélyén, a Szuzit nem lehet beindítani. Pati akkor már a csomagjaik után érdeklődő családtagjai telefonját  órák óta fel sem vette és a nővére “nézzétek meg, hogy nem a benzin fogyott -e ki” sms-ére sem volt ereje válaszolni. Pati kétgyerekes, szoptatós kismama barátnője Almádiban nyaralt. Hétkor megetette a babát, lefektette a háromévest, nyolckor a férjével áthajóztak a tihanyi komppal Patiékért és a csomagokért. Szuziból átpakoltak az ő kocsijukba (ami  két héttel azelőtt Keszthelyen robbant le) és  kilenckor már négyesben gyönyörködtek (Kismama, a férje, Titusz és Pati) a Balatonra ezüsthidat rajzoló kelő hold látványában a tihanyi rév felé tartó komp fedélzetén. Pati és a barátnője  már régóta szerettek volna egy közös, négyesben töltött programot megszervezni. Éjszakai balatoni panoráma hajókázást Tihany felé,  a leggondosabb szervezőmunka mellett sem tudtak volna összedobni kisgyerekes időszakban (tehát nagyjából a következő tizenöt évben) most ez is teljesült. Tihanyból le Badacsonyba, aztán a barátnőék vissza Almádiba, éjfél körülre sikerült a küldetést maradék nélkül teljesíteni.

 

A következő három napot Titusz és Pati igazán nyaralással töltötte. Sütkéreztek a parton, úsztak a vízben nappal és éjszaka, fröccsöt ittak mindig és mindenhol, felmásztak a hegyre, Pati ült a Rózsakövön Titusszal az ölében, finomakat ettek, Pati együtt énekelt a cigányzenekarral, Titusz ralizott a hároméves unokaöccsel és közben elszánt telefonokkal próbálták kideríteni mikorra lesz autójuk és mennyiért, sikertelenül. Az ötödik napon a tervezett késő délutáni indulás helyett Titusz és Pati korán reggel neki vágott hogy visszaszerezzék Szuzit. Badacsonyból áthajókáztak Fonyódra, onnan felvonatoztak Balatonföldvárra, a távot minden közlekedési alkalmatosságot maximálisan kihasználva – csomagjaikkal a hátukon és a kezükben – négy óra alatt leküzdötték. Szuzi vidáman és járó motorral várta őket, egy dióda égett ki a computerben vagy valami ilyesmi, Pati nem ért hozzá, Titusz sem, tehát a kocsinak bármi baja lehetett, elhitték. Siófokon szerelték végül meg, trailer oda-vissza, hétvégi munka és a többi, a javítási költség pontos összegét Titusz nem engedi Patinak leírni…

 

Végszámadás: Az egész móka a kocsival mindent egybe vetve került annyiba mintha Titusz és Pati lementek volna az Adriára – ez amúgy tervben is volt a nyárra, ám végül anyagi megfontolásból Titusz és Pati az ötletet még nyár elején elvetette. Pati apukája bár minden segítséget megadott a történet közben Patiéknak, de újra csak megerősödött hitelt nyert elméletében, miszerint kocsit használni értelmetlen hülyeség. Pati ismét meggyőződött róla, hogy olyan barátai vannak akikre mindig számíthat. Titusz és Pati ismét meggyőződött arról, hogy minden nehézséget meg tudnak közösen oldani. Titusz és Pati továbbra is bíznak Szuziban, azóta már lementek vele Nagykanizsára és vissza, az igaz, hogy most már az ország minden pontján tudnának közelben lévő Suzuki szervízt mondani. Pati körbe akarta biciklizni a Balatont, Titusz szerint a balatoni körtúra teljesült, kipipálva. Bár a hivatalos nyaralásuk rövidebbre sikerült, mint tervezték,Titusz és Pati nem keseredtek el, hiszen még vár rájuk néhány nem hivatalos nyaralás is, mindenről hűen be fognak számolni.

 

[facebook_like_button]

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

Titusz,ó megtanítja Patit biciklizni

Titusz,Pati és a foci VB

Titusz és Pati a Fishing on Orfűn

Titusz és Pati Balatonon VOL II.

Titusz és Pati Balatonon VOL I.

 

TÖRTÉNETEK AZ ÚTRÓL

cs2

A piac

Az Ajtó

Rendszertelenül étkezik a fiatalok többsége

 

 2014.08.01.

A legtöbben otthon készített ételt fogyasztunk, nem túl változatos a táplálkozásunk, de szívesen kipróbálunk új recepteket – derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb kutatásából.A magyar lakosság táplálkozás szokásait vizsgáló felmérés szerint a megkérdezettek nagy része a napi háromszori étkezést követi (ötvenhat százalék), a naponta ötszöri étkezők aránya huszonöt százalék és ez utóbbiak jelentős része nő. A válaszadók tizenkilenc százaléka ugyanakkor teljesen rendszertelenül étkezik, ezen belül is jellemzően a harmincöt év alattiak.

 

Déli főétkezés: inkább a nők viszik otthonról az ebédet

A válaszadók átlagosan negyvennégy százaléka érzi változatosnak étkezését és az életkor előrehaladtával nő azok aránya, akik ezt valóban így gondolják, míg leginkább a fiatalabb érzik a változatosság hiányát.

A jövedelem növekedésével párhuzamosan emelkedik az étkezésüket változatosnak tartók aránya, és hasonlóan vélekednek a naponta ötször étkezők is.

 

www.nacentralohio.com
www.nacentralohio.com

 

A felmérésben résztvevők három százaléka boltban vásárolt hideg ételt, nyolc rendelt ételt, hetvenhárom százalékuk pedig otthon készült meleg ételt fogyaszt ebédre. Azok körében, akik boltban vásárolt hideg ételt fogyasztanak vagy teljesen változó, hogy épp milyen formában étkeznek, az átlagosnál alacsonyabb az étkezésüket változatosnak gondolók aránya.

 

A nőkre inkább, a férfiakra kevésbé jellemző az otthon főzött étel főétkezésként való fogyasztása, a korral pedig nő azok aránya, akik főfogásként otthon készített ételt esznek. Nem meglepő adat, hogy a nagyvárosokban, megyeszékhelyen élők között a legmagasabb az ételt rendelők aránya.

www.buonissimo.org

 

Az idősebbek is nyitottak az új receptekre

A megkérdezettek egyötöde általában recept alapján, míg a többség saját kútfőből főz, de általában jellemző rájuk, hogy szívesen kipróbálnak új recepteket is.

 

Az életkor előrehaladtával csökken azok aránya, akik általában recept alapján és nő azoké, akik legtöbbször saját kútfőből főznek. Érdekesség, hogy a saját receptet követők körében az átlagosnál magasabb azok aránya, akik változatosnak is érzik étkezésüket.

A receptek keresése döntően az interneten zajlik és a netes keresgélés különösen a fiatalokra jellemző, de az idősebbek fele is szívesen böngész ilyen céllal a világhálón.

 

fwallpapers.com

 

A kutatásról

A kutatás online kérdőíves módszerrel 2014 februárjában zajlott, összesen ötszáznégy ember részvételével.

 

diagram

 

A válaszadók negyvenhét százaléka férfi, ötvenhárom százaléka nő volt, életkor alapján csaknem egyharmaduk legfeljebb harmincöt éves, harminchat százalékuk 36-55 év közötti lakos, míg harminchárom százalékuk ennél idősebb. A minta összetétele régió, településtípus alapján vegyes, életkor-nem alapján súlyozottan reprezentálja a felnőtt lakosságot.

 

Forrás: Webbeteg

 

[facebook_like_button]

 

MÉG TÖBB EGÉSZSÉG

cs2

A görcsös fejfájás lehetséges okai

Divat diéták

Mire jó a zöld tea?

Selfie-znek a legnagyobb divattervezők – a valódi nőiesség jegyében

 

2014.07.31.

Világszerte elismert hazai designerek fogtak össze egyedülálló módon: Konsánszky Dóra, Léber Barbara, Szegedi Kata, Tomcsányi Dóri és Tóth Bori magyar nőknek segítenek abban, hogy merjék önmagukat felvállalni és megmutatni, mennyire színes egyéniségek. A neves divattervezők ezúttal családanyákra és a konfekciómérettől eltérő testalkatú hölgyekre szabták kreációikat és kivételesen bepillantást engedtek műhelymunkájukba is. 

 

Tőle szokatlan módon selfie-vel mutatta meg Konsánszky Dóra, éppen min dolgozik mostanában. A világszerte elismert divattervező Léber Barbarával, Szegedi Katával, Tomcsányi Dórival és Tóth Borival fogott össze a valódi nőiesség jegyében és ezúttal sztárok helyett hétköznapi hősökre, azaz kismamákra, édesanyákra és nem általános konfekciómérettel rendelkező hölgyekre szabták egyedi ruhakölteményeiket.

 

Léber Barbara munka közben (1)
Leber Barbara munka kozben

 

„A magazinok által sugallt hamis képek miatt egyre nehezebben fogadják el saját magukat az emberek. Pedig annyi minden lehet gyönyörű egy nőn! Az arc, a láb, a nyak, a hát vagy éppen a dekoltázs. Meg kell tanulni ezeket hangsúlyozni az öltözködésben. Ám mindemellett nagyon fontos, hogy legyenek sikerélményeink, s persze céljaink, amiket megvalósíthatunk” – árulta el Konsánszky Dóra, akit négy kolléganőjével együtt kért fel a Dove arra, hogy színes ruhákhoz kifejlesztett Invisible Dry dezodorának kampányához csatlakozva erősítsék a magyar nők önbizalmát, bátorítva őket arra, hogy kilépve szürke hétköznapjaikból, nőiességüket felszínre hozva mutassák meg színes énjüket.

 

Konsanszky Dora selfie (4)
Konsánszky Dóra

 

A neves kreátorok most örömmel engedtek bepillantást munkájukba, amivel valódi nőknek segítenek, hiszen mindannyian a nőiség, nőiesség megélését hirdetik kollekcióikkal.

 

Léber Barbara munka közben (2)
Léber Barbara munka közben

 

„Sokszor hangsúlyoztam, mind szóban, mind kollekcióim által, hogy a nőiesség nem alkat és nem is korfüggő. Ez a kampány, amibe bekapcsolódtunk, pontosan ezt mutatja meg” – mondta a pazar és extravagáns alkalmi toalettjeiről ismert divattervező, Léber Barbara.

„Igazi nőknek tervezek, mindig a nőies vonalat képviseltem munkásságom során, ezért is örülök, hogy részt vehetünk ebben a megmozdulásban” – mondta Tóth Bori, akitől egyébként tervezőként nem állnak messze a színek, a Maison Marquise by Toth Bori 2014-es őszi-téli kollekcióiban a királykék és sárga dominál majd.

 

Toth Bori selfie
Tóth Bori

 

A minimalista vonalú, ám nőies és élénk árnyalatú ruháiról ismert Tomcsányi Dóri is a színes öltözködést hirdeti. „Magánemberként is szívesen hordok lila, piros vagy akár lazac színű holmikat, 2015-ös tavaszi-nyári kollekciómban pedig a pasztell árnyalatok kerülnek majd előtérbe” – mondta a Dori Tomcsanyi márka alapítója, aki büszkén pózolt a tükörben munka közben.

 

Tomcsanyi Dori selfie (4)
Tomcsányi Dóri

 

Szegedi Kata inkább sötét darabokat hord, de saját bevallása szerint is van helye a színes kelméknek a gardróbban. „Ugyan örök darab tud lenni az a bizonyos kis fekete ruha, de nagyon elegáns lehet valaki egy zöld, kék vagy piros szettben is” – tette hozzá a magyar dizájner.

 

Szegedi Kata selfie
Szegedi Kata

 

A világon egyedülálló módon öt neves kreátor bevonásával megvalósult kampány során áttervezett kreációkat egy fotózással egybekötött díjátadón vehetik át hamarosan a Dove által kisorsolt hölgyek.

 

[facebook_like_button]
 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

Fonalból horgolt álmok – bemutatkozik a Mandulaművek

“Nekem a művészet a legegyszerűbb és legizgalmasabb út” – interjú

Kreatív mentorprogramot indít a Design Terminál

Fonalból horgolt álmok – Bemutatkozik Szakmáry Zsófi és a Mandulaművek

 

zd – 2014.07.31.

„Mindenben lehet fejlődni, változni, hozzá lehet tenni, el lehet hagyni. Állandóan kísérletezem, ötleteim vannak, de a végleges utamat még nem találtam meg”. Szakmáry Zsófi gyönyörű, egyedi horgolt ékszereket készít, a gyermeknevelés mellett – ahogy mondta -„igényelt valami megnyugtató, nem fizikális tevékenységet is”. A munkához elengedhetetlen horgolást a nagymamájától tanulta, de Leányfalun, ahol a családjával él, egész kis közösség, amolyan fonóhoz hasonló szerveződik az alkotói folyamatok köré. A Hét beszélgetése.

 

– Mesélj kicsit magadról. Milyen út vezetett el a Mandulaművekig?

– Bölcsész karra jártam az ELTE-re, de mivel el kellett tartanom magam és akkoriban csak nappali képzésben létezett német szak, sokévnyi vajúdás és küzdés után feladtam a kétlaki, dolgozó-egyetemista létet és maradtam a munka világában. Nem bántam meg, cserébe sok mindent láttam, tapasztaltam. Volt szerencsém dolgozni a fővárosi állatkertben, majd egy ideig egy remek állatklinika mindennapjaiba láttam bele, fordítottam dokumentumfilmeket és szakszövegeket, szerveztem fesztivált, kórusversenyek és komoly zenei koncertek hadát, voltam rendezőasszisztens operaprodukcióban, később pedig vezérigazgatói asszisztensként dolgoztam egy nemzetközi nagyvállalat osztrák vezetője mellett.

 

mand1

 

– Nagyon izgalmasan hangzik. Mégis, hogyan jutottál el odáig, hogy elkezdj horgolt ékszereket készíteni?

– Mint sok más kisgyerekes anyának, nekem is lendületet vett a nem vélt, vagy inkább nem használt kreativitásom, már csak szükségből is persze. Tehát igényeltem valami megnyugtató, nem fizikális tevékenységet is, így került vissza az életembe a rég tanult horgolás. Sokat böngésztem a neten, újabb technikákat és ötleteket keresve, ahol egyszer csak belefutottam egy, az enyémhez hasonló ékszerbe. Leírás persze sehol, így maradt a próbálkozás. Sok-sok munka és kisérletezés alatt csiszolódott ki, hogy milyen fonallal, tűvel, technikával, alkatrésszel lesz esztétikus az eredmény.  A tanulás persze még most is tart. Az első ékszereket csakúgy magamnak csináltam, aztán kiváncsiságból és persze büszkeségből megmutattam másoknak is. Teljesen megdöbbentett, hogy mennyire tetszik nekik. Lassan alakult ki, hogy ennek tényleg van létjogosultsága, hogy ez nem csak egy pár napig tartó hóbort, hogy én ezt imádom csinálni, akár alvás helyett is. Viszont ehhez elengedhetettlen a férjem, a barátaim visszajelzése, támogatása, segítsége.

 

mand2

 

– Hogyan találtad ki a Mandulaművek nevet?

-Az elnevezés onnan jött, hogy enyhe mandulamániám van, a mandulát minden mennyiségben és formában képes vagyok  eltűntetni. Szóval így.

 

– Kitől tanultad a horgolás gyakorlati részét?

– A horgolást és minden más kézimunkai alapot a nagyikámtól tanultam, aztán abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy itt Leányfalun van egy icipici kis közösség. Minden héten összeülünk nálunk. Együtt horgolunk és persze dumálunk, sírunk-nevetünk, miközben a gyerekeink játszanak, bontanak, tesznek-vesznek. A fonó lehetett hasonló.

 

mand3

 

– Nagyon egyedi az ékszereid színvilága. Honnan merítesz ihletet például az árnyalatok kiválasztásához?

– Konkrét színeket ritkán kérnek tőlem. Legtöbbször közös ötletelés eredménye, hogy mi is áll jól az illetőnek, mik a színei, milyen ruhához, alkalomhoz kellene az ékszer. Amikor pedig magamban vagyok és nem adott megrendelésre készül a darab, akkor minden inspirál. Egy csokor mezei virág, a homokózóban a gyerekek játékai, egy póló színei a boltban, vagy akár csak egy sor véletlenül egymás mellé tévedt gombóc fonal.

 

mand4

 

– Mondhatjuk azt hogy az ékszerkészítés már hivatásoddá vált, vagy inkább megmaradt hobbi?

– Most abban az átmeneti állapotban vagyok azt hiszem, hogy hobbinak már túl komoly, de hivatásnak még kevés, hisz most elsődlegesen a gyerekeink körül zajlik az életem. Persze majd ez is alakulni fog, mint minden és lesz majd még több, sokkal több időm alkotni.

 

mand6

 

– Lehet-e ebben fejlődni, vagy maradsz az eredeti koncepciódnál?

– Mindenben lehet fejlődni, változni, hozzá lehet tenni, el lehet hagyni. Ez még sok kísérlet tárgya lesz, ötleteim vannak, de a végleges utamat még nem találtam meg.

 

mand7

 

– Amikor valakinek például az egyedi ékszerkészítéshez vagy más, kreatív munkához van tehetsége, akkor vagy csak és kizárólag azt csinálja, vagy minden érdekli, ami művészet. Kipróbáltad magad másban is?

– Zenei általánosba jártam, azóta van jelen az életemben a zene. Sajnos a hangszertanulás kimaradt, viszont volt és van is az éneklés, kórusban. Ugyan a gyerekek érkezésével az énekkar, a folyamatos koncertre és operába járás most kicsit jegelve lett, de eltűnni sosem fog. Ez egy életre szóló „fertőzés”.

 

mand8

 

– Hogy juthatunk hozzá az ékszerekhez?

– A honlapom még tervezés alatt van, addig a facebook-os Mandulaművek néven futó oldalamon, lehet szemezgetni, kérni, rendelni. Üzletekbe még nem igen jutottam el, barátaink kávézó-könyvesboltjába helyeztem ki eddig csak az ékszereket, itt Leányfalun.  Két kicsi gyermek mellett igazán csak éjszaka jut időm dolgozni, ötletelni és ezzel szinte csak a bejövő kéréseket tudom teljesíteni. Viszont nagy vágyam a webshop és lassan, de biztosan körvonalazódik a vásározás lehetősége is.

 

[facebook_like_button]

 

hbeszmeghivo

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

A Hét beszélgetése Pap Ilonával 

Kleininger Lilla csodálatos színvilága

Nyomozás, Rezső, Kalózhajó – interjú a Krimiestek megalkotójával 

 

MÉG TÖBB INTERJÚ

cs2

Beszélgetés egy igazi IRONMAN-el

Mary Popkids interjú a Bánkitó Fesztiválról