Birsalmasajt egyszerűen – avagy élet a világ innenső felén

 

2014.10.20.

A világ két részre osztható: vannak a szerencsések, akiknek terem a birsalma a kertjükben és a kevésbé szerencsések, akiknek nem. Úgyhogy ők menjenek a piacra, keressenek egy őstermelőt lehetőleg Zalából, és amíg nem késő, vegyenek birsalmát, hogy ezt a nagyon egyszerű őszi finomságot el tudja készíteni.

 

A  birsalmát sokféleképpen lehet használni: készíthetünk gyümölcslevest, önmagában vagy több más gyümölccsel keverve, de dzsem, kompót, mehet az almáspitébe is egy kevés. A lényeg viszont a sokáig eltartható birsalmasajt. (Az eltarthatóság persze a mennyiségtől függ, mert a nassolást nehéz abbahagyni) A gyümölcs feldarabolásához kell némi erő és egy igen éles kés, a többi azonban gyerekjáték. Lássuk, hogy készül.

 

Birshozzavalok

 

Hozzávalók:

– 3-5 nagyobb birsalma

– 1 citrom

– a gyümölcspép kilójához 50-70 dkg cukor (ennél kevesebb nem elég, mert nem “köt” meg)

– 10 szem szegfűszeg a főzővízbe

– 1 kávéskanál őrölt fahéj a gyümölcspéphez

– ízlés szerint dió, mandula, kesudió a díszitéshez

 

Elkészítése:

A birsalmákat megmossuk és egy kefével alaposan megsikáljuk, hogy a bolyhos részeket el tudjuk távolítani. A magházat és a hibás részeket kidobjuk, héjastul nagyobb kockákra vágjuk és annyi vízben, hogy épp ellepje, feltesszük főni. A szegfűszeget a főzővízhez adjuk. (Ha nagyobb mennyiséget készítünk, akkor a felkockázott gyümölcs áztatóvízébe tegyük bele a citrom felét, mivel a citromsav megakadályozza, hogy a gyümölcs megbarnuljon.) Nem baj, ha főzés közben szétesik egy kicsit.

 

Birs1

 

Amikor megpuhult a gyümölcs leszűrjük, a levét felfogjuk, mivel nagyon finom ivólé, benne van a gyümölcs minden zamata. A visszamaradó birsalma darabokat lemérjük, a szegfűszeget kihalásazuk és kilónként 50-70 dkg cukorral, a citrom felének kicsavart levével, valamint a fahéjjal elkeverve elkezdjük kis lángon főzni. Addig hagyjuk a lángon (sajnos folyton kevergetve) amíg teljesen besűrüsödik és pöfögve fő. (Ha szeretnénk a folyamatot gyorsítani, botmixerrel pépesíthetjük.)

Amikor kész, hagyjuk kihűlni, majd vagy vízzel kiöblített, díszített formákba (például őzgerinc) merjük, vagy egy magasabb falú tepsibe egyengetjük és egy-két napig fedetlenül pihentetjük, szárítjuk. Ha megszikkadt, kiborítjuk a formából és vékony kendővel vagy tüllel letakarva hűvös helyre tesszük tovább száradni. Fogyasztás előtt formára vágjuk, a magvakkal díszítjük. Csak úgy magában is mennyei csemege, de kiváló ajándék is lehet belőle karácsonyra.

 

Birs2

 

Tessék bátran kipróbálni!

 

Mamabella

 

Ha tetszett a cikkünk, kövess minket Facebook-on is, itt, ha pedig tobzódni szeretnél a Gasztro Akrobatikában, kattints ide!

 

MÉG TÖBB GASZTRO AKROBATIKA

cs2

Willy Wonka tortája, avagy séta a süti mennyországban

Quiche Lorraine, avagy a franciák pizzája

Fűszeres, mézes cékla csatni