2014.08.02.
Epilepsziás roham jöttét jelző eszköz klinikai tesztje kezdődik Japánban.- jelentették be a kutatók. A doboz alakú, hét centiméter hosszú, 5,5 centiméter széles műszert úgy tervezték, hogy a páciens mellkasához erősített elektródák segítségével észlelje a roham előtt kialakuló szabálytalan szívverést.
A világon először vizsgálnak klinikai körülmények között olyan műszert, ami előre jelzi a betegnek a közelgő rohamot, hogy fel tudjon rá készülni – mondta el a Kiotói Egyetem, a Tokiói Orvostudományi Egyetem és a Kumamotói Egyetem közös kutatócsoportjának egyik tagja.
Az epilepsziás betegek azért tartanak a rohamtól, mert bármikor lesújthat, és kiszámíthatatlansága miatt sokakat ért már munkájuk során sérülés.
“Javítani szeretnénk a műszer teljesítményén, hogy enyhítsük a páciensek aggodalmát és javítsuk az életminőségüket” – magyarázta Fudzsivara Koicsi, a Kiotói Egyetem tudósa.
A doboz alakú, hét centiméter hosszú, 5,5 centiméter széles műszert úgy tervezték, hogy a páciens mellkasához erősített elektródák segítségével észlelje a roham előtt kialakuló szabálytalan szívverést. Az így kapott jeleket a műszer a beteg okostelefonjára küldi, és szükség esetén figyelmeztető jelet ad.
A kutatók azt tervezik, hogy legalább hatvan betegtől gyűjtenek klinikai adatokat a következő két és fél évben, hogy tökéletesítsék a készüléket. Azt remélik, hogy az eszközt járművezetés közben használják majd a betegek.
A fejlesztés okai között egy 2012-ben történt kiotói autóbalesetről is beszámoltak. Ekkor egy kisbusz sofőrje vezetés közben epilepsziás rohamot kapott, és halálra gázolt hét gyalogost.
Forrás: MTI
[facebook_like_button]
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
XVII. századi hajóroncsot tárnak fel Angliában