Ma van a szoptatás világnapja – összeszedtünk néhány hasznos információt

 

ja – 2014.08.01.

Tudtátok hogy ma van a szoptatás világnapja, augusztus első hete pedig az Egészségügyi Világszervezet rendelete szerint a szoptatás hete? Vajon miért tartja a WHO olyan fontosnak,  hogy népszerűsítse  a legszebb és legtermészetesebb táplálási módot? Összeszedtünk néhány fontos információt az anyatejes táplálásról, személyes tapasztalatokból is merítve.

 

Ismerjük az idealizált képet a szoptatásról: az Anya álmodozó tekintettel ül a földön a jurta előtt, az ölében csecsemő aki békésen eszik, a közelben játszó két éves is odaszalad néha egy-egy kortyra, sőt még a szomszéd kis fürtöshajúnak is jut, ha véletlenül arra téved. A valóság ennél sokkal árnyaltabb. A Földön minden harmadik baba kap csak anyatejet hat hónapos koráig, Magyarországon ötven százalék alatt van a féléves koráig kizárólagosan szoptatott gyermekek aránya. Örömteli újdonság azonban, hogy javuló tendenciát mutat az egyéves korukon túl is szoptatott gyermekek száma.

 

baba_szoptatas0
babaindex.hu

 

Az újszülött immunrendszerének támogatásában felbecsülhetetlen  értéke van a szülés utáni egy órában nyert néhány csepp tejnek, vagyis a colustrumnak. Meg kell jegyeznünk, hogy sajnos több kórházban nincs lehetőség a császármetszéssel szült anyukáknak arra, hogy a világrajövetel után azonnal, még a műtőben mellre tegyék kisbabájukat. Sokszor a kórházi gyakorlat alapján több óra is eltelik mire anya és gyermeke először, egy puszi erején túl is találkozik.

New-Born-Baby
webmaster

Az anyatej számos betegség ellen véd. A szoptatott csecsemő ellenállóbb lesz a fertőzésekkel szemben amíg a szoptatás tart, de jobb esélyekkel indul később a krónikus betegségek, a cukorbetegség, a daganatok és az elhízás elleni harcban is. Az édesanyát is védi a szoptatás, csökkenti a mell és petefészek daganat kockázatát, nem utolsósorban segít a terhesség alatt felszedett plusz kilóink elvesztésében is. A szoptatás ugyanis még a terhesség kihordásánál is nagyobb energiafelhasználással jár, amit mi megeszünk, azt eszi a kisbabánk is.

 

Erre érdemes is odafigyelni!

Szoptatás alatt törekedni kell az egészséges táplálkozásra, a megfelelő kalória bevitelre, a kalcium és magnézium pótlásra, vitaminok fogyasztására. Rengeteg ajánlás kering, hogy mit szabad és nem szabad enni szoptatás alatt. Hazánkban például előszeretettel száműzik a „K” betűs ételeket, valamint a hüvelyeseket  a szoptatós anyukák étrendjéből (például karfiol, káposzta, borsó, bab) megfosztva ezzel a kismamát rengeteg vitamin és rost fogyasztásának a lehetőségtől.

Sokkal szimpatikusabb ennél a „személyre szabott étrend”, mi szerint az anyuka tapasztalja meg, hogy kisbabája melyik étel fogyasztása után válik esetleg hasfájóssá. Ezeket valóban érdemes a szoptatás ideje alatt kerülni. A babák főleg az első néhány hónapban lehetnek érzékenyek édesanyjuk menüjére, ahogy telik az idő ebben is nő az anyuka szabadsága.

 

shutterstock_76947340
bfe.com

 

Igen fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel! Az igény napi három-öt liter között van, az időjárástól, fizikai igénybevételtől is függően. Általános jelenség, hogy az emberek nem isznak elegendő mennyiségű folyadékot  (felnőtt ember számára napi 2,5 -3 liter folyadék az ideális) ezen a szokáson szoptatósként, hirtelen valóban nehéz változtatni. Pedig a váratlanul csökkenő, kevés tejnek igen sokszor egyszerű oka a folyadékhiány, amit pótolva a tej mennyisége is azonnal növekedésnek indul.

 

A szoptatás nem fáj! Vagy mégis?

A legtöbb anyuka legalább egyszer átéli az élményt, hogy miközben kisbabáját próbálja táplálni, csillagokat lát a fájdalomtól. Ez sajnos sokszor gátja lehet a további próbálkozásoknak. Pedig a szoptatás valóban nem fáj, ha igen, akkor annak legtöbbször felfedezhető és gyorsan megszüntethető oka van. Leggyakoribb probléma a helytelen mellre tétel, a helyes technika elsajátítása igen rövid időn belül orvosolja a problémát. Másik gyakori kellemetlenség a tejcsatornák ideiglenes elzáródása miatt kialakuló mellgyulladás, a mell kemény, feszes, csomós lesz, igen fájdalmassá válik. Gyors, otthoni gyógymódja a folyamatos szoptatás.

Amennyiben a babának nincs elég ereje megnyitni a csatornákat, hasznos módszer lehet forró zuhany alatt a fájó mellet folyamatosan masszírozni, fejni, majd ha a tej megindul, újra a babát segítségül hívni, a  tejcsatornák teljes kiürítése érdekében.  Ha a mell piros lesz, láz lép fel, vagy a probléma egy napon belül nem oldódik, orvoshoz kell fordulni, mivel ilyenkor antibiotikumra is szükség lehet.

 

baby-bath
babyoye.com

 

Vajon eleget eszik a kisbabám? – gyötri még a tapasztaltabb anyukákat is időnként a kérdés. Első megközelítésben az a szabály, hogy egy babának százötven gramm anyatejet kell elfogyasztania testsúlykilogrammonként egy nap alatt. Persze ahány baba, annyi szokás, a többségük nem olvas tankönyvet. Fő iránymutató, hogy a kicsi megfelelő ütemben gyarapodjon, ennek nyomon követésében a védőnő, a háziorvos segítenek. Azonban biztonságot adhat a szülőknek, ha főleg az első hetekben, otthon tartott mérleggel nyomon követik mennyit eszik a baba egy-egy etetés alkalmával. Így megtanulják mikor sír éhség, mikor a mohó evés következtében fellépő hasfájás miatt a kicsi és biztonsággal elkerülhetik, hogy a gyermek éhezzen. Anya és babája gyorsan összecsiszolódik annyira, hogy megértsék egymás jelzéseit és a mérlegre már csak kérdéses esetekben legyen szükség.

 

Többször előfordul a szoptatás időszaka alatt, hogy az addig elegendő tej mennyisége lecsökken. Vagy a baba igényel hirtelen többet? A mennyiség legtöbbször a kicsi szükségleteinek megfelelően növelhető, elegendő folyadékpótlással illetve gyakori szoptatással, ami a tejtermelés fő serkentője. Ilyenkor érdemes kitartani a szoptatás mellett, ahányszor csak a baba a nap folyamán igényli, így néhány nap alatt helyreáll az egyensúly. Az aggódó anyukák ilyenkor kínálják meg a gyermeket kiegészítésként tápszerrel, ezt azonban  a baba saját belső ritmusára hallgatva sokszor el sem fogadja.

 

Örök harci téma fórumokon az igény szerinti, illetve az időhöz kötött szoptatás kérdése. Rengeteg érv és ellenérv sorakozik a két tábor mögött, érdemes az édesanyának a saját érzéseire, józan eszére, gyorsan gyűlő tapasztalatira hagyatkozni és a babája szokásaira figyelnie.
Szintén nagy vihart kavar a fórumozó kismamák körében a nyilvános szoptatás kérdése. Azt, hogy ki hogyan áll ehhez, befolyásolják a szokásai, a kultúrája, a múltja, a közeg amiben él. Talán a legemberségesebb tanács, ami a helyzetben való eligazodást segíti: ha szoptató anyukát látunk és ez nekünk esetleg furcsa, bámészkodás és kritizálás helyett vigyünk neki egy pohár vizet!

Az anyatej a legkielégítőbb és legolcsóbb táplálék kisbabánk számára, arról nem is beszélve milyen praktikus, hiszen mindig kéznél van. A szoptatás intim kötődés anya és gyermeke között, nemcsak a táplálásban, hanem a mindennapi életben, a baba megnyugtatásában is sokat segít.

Előfordulhat azonban, hogy ez a természetes folyamat akadályokba ütközik. A baba táplálásában támogatnak a védőnők, gyermekorvosok, szoptatási tanácsadók, melyek közül kiemelnénk a La Leche Ligát, honlapjukon és a gyakorlatban is sok segítséget nyújthatnak.

 

A cikkben szereplő információk tájékoztató jellegűek, nem pótolják a szakszerű tanácsadást!

 

Forrás: www.lll.hu

 

[facebook_like_button]
 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

Rendszertelenül étkezik a fiatalok többsége

A görcsös fejfájás lehetséges okai

Újabb dizájner drogokat listáztak