Quiche Lorraine, avagy a franciák pizzája

 

2014.10.13.

Egyszerű, de mutatós és rendkívül jól variálható francia eredetű étel a quiche. Ehetjük tartalmas leves után, könnyű vacsoraként, de a vacsorából megmaradt szeletek másnap villásreggeliként bátran elfogyaszthatók.

 

A tésztája mindig ugyanaz, ám a tölteléket a kedvünk és az otthon fellelhető alapanyagok szerint variálhatjuk. Az egészen egyszerűtől a bonyolult ízkompozíciókig, csak rajtunk múlik. Lássuk hát, hogyan is álljunk neki.

 

kis1

 

Hozzávalók a tésztához (Michel Roux receptje)

– 250 g simaliszt

– 1 tojás

– 150 g vaj, felkockázva

– 1 evőkanál tej

– 1 kávéskanál 

– 1 csipet kristálycukor

 

A töltelékhez:

– tojás

– 200 ml tejszín (minél zsírosabb, annál jobb)

– 50 g mascarpone

– 200 g sonka (nem a gépi)

– 1 újhagyma

– 100 g reszelt sajt (én parmezánt és camambertet használtam)

– bors,

– 1 evőkanál mustár

– Reszelt citrom héja (opcionális, de szerintem feldobja az egészet)

 

Kezdésnek állítsuk össze a tésztát, mert azt úgyis pihentetni kell. Elsőnek szitáljuk a lisztet egy mély tálba, majd üssük bele az egy szem tojást, a sót és a cukrot. Határozott mozdulatokkal dolgozzuk össze, ha már majdnem összeállt adjuk hozzá a tejet és így is gyúrjuk egybe, míg nem kapunk egy sima felületű tésztát.

 

kis2

 

Ha ezzel megvagyunk, tegyük folpackba és pihentessük hűtőben egy fél órán át. Amint letelt a harminc perc, nyújtsuk ki 2-3 mm vastagságúra, tegyük egy számunkra tetszőleges formába (esetleg pite), szurkáljuk meg az alját hústűvel és tegyük vissza a hűtőbe még húsz percre.

 Melegítsük elő a sütőt 200 fokra és tegyük be a tésztánkat tizenöt perecre nehezékkel. A nehezék azt jelenti, hogy a tésztára rakunk (sütőpapíron) valami nehezéket, mondjuk rizst. Ez segít megakadályozni a tészta felpúposodását. Ha letelt a negyed óra, nehezék nélkül további öt percig sütjük.

A töltelékhez a sonkát lepirítjuk, majd a kiengedett zsírjában megpároljuk a hagymát. Ezt a tésztára rászórjuk, majd ráreszeljük a citrom héját is. A tojásokat amennyire lehet, habosra verjük, hozzáöntjük a tejszínt és a mascarponét, a mustárt valamint a sajt háromnegyed részét. Ezt a tölteléket beleöntjük a tésztába a maradék sajtot a tetejére szórjuk és 180 fokon további húsz-huszonöt percig sütjük. Ha a sajt szépen megpirult a tetején, nagyjából akkor készültünk el.

 

kis3

 

Jó étvágyat!

 

 Gasztro Akrobata Levi

 

Ha tetszett a cikkünk, kövess minket Facebook-on is, itt!

 

MÉG TÖBB GASZTRO AKROBATA

cs2

Fűszeres, mézes cékla csatni

Bagel otthon készítve

Őszi rizottó, ami nem rizseshús