Bagel otthon készítve, Mamabella receptje alapján

 

2014.10.08.

Mindig nagy híve voltam a házi süteménykészítésnek, igazán jó kelt tésztát anyósomtól tanultam meg készíteni. Először csak kalácsot, kuglófot, kakaós csigát csináltam, aztán elkezdtem különféle kenyérfélékkel próbálkozni. Nagyon zavart, hogy a bolti péksütemények már másnap szárazak voltak, nem beszélve a bennük lévő számtalan adalékanyagról.

 

A bagellel még a kilencvenes években, Amerikában ismerkedtem meg, ma már egyre több helyen lehet vele találkozni Budapesten is, de nem boszorkányság otthon elkészíteni. A bagel jellegzetes textúráját a sütés előtti cukros vízben való főzéstől nyeri el.

Az igazán jó kenyér lelke természetesen a liszt, mert azt tudni kell, hogy sima lisztből nem fog szépre sikerülni az alacsony sikér tartalma miatt. Lehet kapni többféle kenyérlisztet (BL 80) vagy lehet házilag is keverni a sima lisztet búza vagy zabkorpával, zabliszttel vagy graham liszttel, esetleg tovább ízesíteni magfélékkel. Én attól függően szoktam variálni, hogy mi van a spájzban, vagy hogy milyen az aznapi hangulatom.

Az alábbi recept egy nagyon jól bevált családi kedvenc, ideális szendvics alap. Akkor állok neki, amikor amúgy is otthon vagyok, így a tésztának van ideje kelni, sülni. Az egész folyamat a tészta összeállításától a kisülésig 1,5-2 órát vesz igénybe.

 

bagel1

 

Hozzávalók (családi mennyiség, lehet nyugodtan felezni):

– 1 kg kenyérliszt (BL 80)

– 20 dkg zabliszt

– 10 dkg zabkorpa

– 3-4 evőkanál lenmag, szezámmag, napraforgómag a szóráshoz

– 1 kocka (5 dkg) friss élesztő

– 1-1,5 dl oliva olaj

– kb. 1 l langymeleg víz

– 2-3 evőkanál só

– 1 evőkanál cukor a tésztába (az élesztőnek van rá szüksége)

– 4 l víz a bagelek előfőzéséhez

– 2-3 evőkanál cukor a főzővízbe

 

 Elkészítése:

A liszteket, zabkorpát, sót, 1 evőkanál cukrot, az olivaolajat a dagasztógépbe teszem, belemorzsolom az élesztőt és alacsony fordulatszámon elkezdem keverni, lassan adagolva hozzá a vizet. Figyelni kell, mennyi vizet vesz fel a tészta. Amikor összeállt a keverék, nagyobb fordulatszámon elkezdem dagasztani, míg hólyagos nem lesz és rugalmas, sima tapintású tésztát nem kapok, ami elválik az edény falától. (Géppel dagasztva ez hat-hét percet vesz igénybe, de természetesen lehet kézzel is dagasztani, úgy kicsit fáradtságosabb, de garantáltan élvezetesebb a feladat) Viszonylag lágyabb tésztát szoktam készíteni, mert egyszerűbb hozzáadni kevés lisztet, mint az esetleg kemény tésztát felvizezni. Amikor kész, lisztezett deszkán kicsit átgyúrom – csak hogy érezzem a tésztát -, majd lisztezett formába helyezve legalább negyven percig, duplájára kelesztem. (Elektromos sütő kelesztő fokozat 35°-40°C)

Amikor megkelt, lisztezett deszkán átgyúrom és 10 dkg-os darabokat vágok belőle. (Le szoktam mérni a konyhai mérlegen, mert így biztos egyforma méretűek lesznek a kész bagelek) A kis bucikat meggömbölygetem, majd a gyúródeszkára fektetve a közepébe az ujjammal egy lukat nyomok, és az ujjam körül (de a deszkáról fel nem véve) megpörgetem, hogy elnyerje jellegzetes bagel formáját.

 

bagel2

 

Forrásban lévő cukrozott vízbe teszem a bageleket, először az alsó felével, majd megfordítom és harminc-harminc másodpercig főzöm mindkét oldalán. Az edény átmérőjétől függően négy-öt bagelt teszek bele egyszerre, mert nagyot nőnek a vízben. Szűrőkanállal kiemelem, sütőpapírral bélelt tepsire teszem úgy, hogy ne érjenek össze, mert sülés közben is nőnek – ízlés szerint megszórom a magokkal és légkeveréssel (így egyszerre több tepsi is mehet a sütőbe) 205°-210°C-fokon addig sütöm, amíg aranybarna nem lesz, esetünkben ez körülbelül 25-30 percet jelent. A kenyérféléknek nagyot jót tesz a gőzös sütés, ami azt jelenti, hogy a sütő aljába teszek egy tepsit vízzel, ettől lesz ropogós például a héja.

 

bagel3

 

Ebből a mennyiségből nagyjából húsz darab lesz, az elsők pedig azon melegében elfogynak. Krémsajttal, friss vajjal, házi dzsemmel verhetetlen. Kihűlés után egy része mindig a fagyasztóba megy, így pillanatok alatt lehet reggel friss péksüteményt varázsolni.

 

Tessék bátran kipróbálni!

 

Mamabella

 

Ha tetszett a cikkünk, kövess minket Facebook-on is, itt!

 

MÉG TÖBB GASZTRO AKROBATIKA

cs2

Őszi rizottó, ami nem rizseshús

Szent Mihály-napi süti

Ica Mama háromcsillagos hurkája