Radioaktív térkép Európában

 

zzs – 2014.07.24.

Európa radioaktív kockázatai ránk is hatással vannak, így fontos tisztában lennünk azzal, hogy milyen létesítmények és projektek ”ketyegnek” a közvetlen környezetünkben.

 

Hidrogénbomba Spanyolországra

1966. január 17-én az amerikai B-52 típusú repülőgép a levegőben összeütközött egy tankergéppel, ami egy andalúziai kis halászfalura,  Palomaresre esett, rettenetes pusztítást hagyva maga után. A szerencsétlenség során három hidrogénbomba hullott le a település közelében, amiből kettőnek a gyújtószerkezete fel is robbant. A bombákban lévő radioaktív anyag két négyzetkilométernyi területen szóródott szét a detonáció hatására, nem kímélve a lakott területeket, erdőket és paradicsomültetvényeket sem. Az utolsó bombát hosszas keresés után találták meg a tengerben. Palomeres így a mai napig is Európa legszennyezettebb települése. Három erősen radioaktív terület jelenleg is drótkerítéssel van izolálva. A Time magazin a világ egyik legsúlyosabb nukleáris balesetének minősítette az itt történteket, a kármentesítésről Spanyolország és az USA folyamatosan egyezkedik.

 

erdekesvilag.hu

 

Európa Fukushimája: Wales

A vén kontinens legösszetettebb nukleáris létesítménye Sellafieldben található. Nagy-Britannia nem lehetett volna atomhatalom, ha itt nem gyártják le a hasadóanyagot. Kicsivel ezután kereskedelmi atomerőművet építettek a városban, ami 2003-ig üzemelt is, jelenleg a kimerült fűtőelemeket dolgozzák fel és tárolják itt. A létesítményben már több mint száz nukleáris baleset történt, 1957-ben a legsúlyosabb. Szörnyű adat, hogy a világ egyik legradioaktívabb tengere azért alakult ki a térségben, mert itt évtizedeken keresztül több millió köbméter radioaktív vizet bocsátottak az Ír-tengerbe. A B30-as siló tele van régi reaktor-alkatrészekkel, kimerült fűtőelemekkel, amiket vízbe merítve hűtenek.

A B38-as siló szintén rendkívül veszélyes. A nagy angliai bányászsztrájk idején 1972-ben ezeket az atomerőműveket teljes kapacitással üzemeltették, de az igényeket már nem tudták feldolgozni. A B38-as silóba tároltak minden kiégett, de feldolgozatlan fűtőelemet, ami Európa második legveszélyesebb helyének kitüntető címéhez vezetett. Az Ír-tenger a mai napig szenved a meggondolatlan és mértéktelen radioaktív víz beáramoltatásától. A Greenpeace szerint itt most óránkénti nyolcmillió literről van szó. Szerintük Sellafield hatása Csernobilhez mérhető, csak itt a szennyezés elnyújtva, évtizedeken keresztül jutott és jut a környezetbe.

 

the times.co.uk
thetimes.co.uk

 

Ennek a pusztításnak a hatása természetesen látható, érezhető. A környező lakott területeken a gyermekek az átlagosnál tízszer gyakrabban leukémiások, de az ír és walesi tengerpart térségeiben is magas a daganatos megbetegedések aránya. Ezen a területen kilencvenszer annyi radioaktív hulladékot tárolnak, mint amennyi Csernobilnál a légtérbe került. A létesítmény felszámolása tizennégyezer milliárd forintba kerülne, ezzel szemben a pusztítás pénzben nem kifejezhető!

 

Földközi-tenger

A nyolcvanas évektől kezdve több évtizeden keresztül mintegy negyven mérgező és túlnyomórészt radioaktív hulladékkal megrakott hajót süllyesztett el itt az olasz maffia. Szardíniától kezdve az olasz partokon át az Adriáig és a görög tengerpartokig mindenütt megtalálhatóak a roncsok. Több ezer hordó fekszik a tenger mélyén, óriási környezeti és egészségügyi kockázatot jelentve a tengerpart lakosaira és a környezetre egyaránt.

 

erdek
erdekesvilag.hu

 

A fenti ügyek nyilván csak a jéghegy csúcsára adnak némi betekintést, a felsorolásból kimaradt az igazi időzített (atom)bomba az egykori Szovjetunió területe.

 

Forrás: www.erdekesvilag.hu

 
[facebook_like_button]

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

Emlékek csecsemőkorból? Nem lehetetlen!

Nyolc érdekesség a Marvel képregényekről

Az idő bűvöletében