Talpraáll a kaliforniai kékbálna-popupláció

 

2014.09.10.

A kereskedelmi célú bálnavadászat kezdete előtti egyedszámához közelít a kaliforniai partoknál élő kékbálna-populáció, amely ma ismét fenntartható szinten van – közölték amerikai szakemberek. Emellett kiderült az is, japán hajók újra bálnára vadásznak: négy kis hajó indult Hokkaido, az északi sziget partjairól, hogy csukabálnákat ejtsen a Csendes-óceánon. Mindezt annak ellenére teszik, hogy a Hágai Nemzetközi Bíróság márciusban azt az ítéletet hozta, Japánnak be kell fejezne a bálnavadászatot.

 

Úgy tűnik – legalábbis a Washingtoni Egyetem kutatói szerint – a kaliforniai az egyetlen kékbálna-populáció, aminek sikerült talpra állnia a bálnavadászat pusztítása után. Becsléseik alapján ma nagyjából kétezer-kétszáz egyed él a Csendes-óceán keleti részén. A Marine Mammal Science című folyóiratban közölt eredményekből kitűnik, a kaliforniai kék bálnák száma mára elérte a történelmi szint kilencvenhét százalékát.

 

28970_kek-balna3

 

Az akár harminchárom-méteres testhosszt és százkilencven tonnás testsúlyt is elérő kék bálna a világ legnagyobb állata. A Kalifornia mentén élő példányokat gyakran látni a partok közelében táplálkozni, de az Alaszkai-öböltől a Costa Ricáig tartó óceánszakaszon szinte végig előfordulnak.

A kék bálnák halászatának 1966-os betiltásáig a bálnavadász nemzetek mintegy 346 ezer példányt öltek le az Antarktisz vizeiben. A Csendes-óceán térségében ennél jóval kevesebb – 1905 és 1971 között nagyjából 3400 – példány esett áldozatául a szigonyoknak. Ebben a régióban nagyrészt orosz hajók vadásztak, ám a zsákmányokra vonatkozó adatok többségét eltitkolták a szovjet rezsim idején, és a kutatók csak a közelmúltban férhettek hozzájuk.

A zsákmányok méretére és a vadászat helyszínére vonatkozó adatokból azonban nem derült ki a szakemberek számára, hogy a kék bálnák melyik – a kaliforniai, vagy a Japán és Oroszország közelében élő – populációjából származnak a példányok. Ennek megállapításához a kutatók a bálnák énekét tanulmányozva húztak földrajzi határvonalat a két populáció között. Azután kiszámolták, hogy hány állat esett áldozatául a bálnavadászoknak a keleti, illetve a nyugati területről, és a populációk méretét is megbecsülték.

 

kek1c

 

A kutatók szerint a kaliforniai állomány növekedésének üteme mostanra lelassult, mivel a kék bálnák száma elérte a fenntartható szintet. A szakemberek jelenleg amiatt aggódnak, hogy, mivel a hatalmas termetű vízi emlősök ott táplálkoznak, ahol igen sűrű a hajóforgalom, így nagy a kockázata, hogy összeütköznek a hajókkal.
A kutatók szerint a kaliforniai siker ellenére sem szabad megfeledkezni arról, hogy nem mindegyik bálnapopulációnak sikerül regenerálódnia. Az Antarktisz környékén élő kék bálnák száma például a hajdani egyedszám nagyjából egy százalékát éri el. Hangsúlyozták, a kaliforniai partoknál élő kék bálnák a halászatuk megfékezésére és a megfigyelésükre irányuló erőfeszítéseknek köszönhetik a talpra állásukat, mindezek nélkül azonban valószínűleg a kihalás szélére kerültek volna, csakúgy mint más populációik – adta hírül a BBC News.

A témához kapcsolódik, hogy mindezek ellenére japán hajók újra bálnára vadásznak: négy kis hajó indult Hokkaido, az északi sziget partjairól, hogy csukabálnákat ejtsen a Csendes-óceánon. Mindezt annak ellenére teszik, hogy a Hágai Nemzetközi Bíróság márciusban azt az ítéletet hozta, Japánnak be kell fejezne a bálnavadászatot.

A Kusiróból vasárnap kihajózott flotta hivatalosan azt tervezi, hogy október végéig ötvenegy bálnát fog ki, hogy gyomruk tartalmát megvizsgálják. A gyomortartalomból azt szeretnék megtudni, hogy a tengeri emlősök hogyan befolyásolják a parti halászatot. A bálnahúst ezután élelemként adják el.

 

post_165791_20140331225727

 

Ez az első alkalom, hogy Kusiróból bálnavadászhajók indultak azóta, hogy a Hágai Nemzetközi Bíróság márciusi ítélete felszólította Japánt: hagyjon fel az állítólag kutatási céllal folytatott bálnavadászattal. A bíró azt mondta: az eddigi kutatási programoknak semmilyen tudományos célja nem volt.

A Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) 1986-ban jelentette be a cetek kereskedelmi célú elejtésének moratóriumát, Hága szerint a “kutatás” valójában ennek a moratóriumnak a kijátszása.

Japán szeptember elején azt is bejelentette, azt tervezik, hogy jövőre a Déli-sarki óceánon is újrakezdik a bálnavadászatot.

 
[facebook_like_button]

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

A piramisok titkai

Tíz megdöbbentően furcsa tény a szervezetünkről

Kiszáradtak a kaliforniai tavak a rendkívüli aszály miatt