Búvár expedíció indul a Dél-Kárpátokba

 

2014.08.23.

Retyezát 2014 néven búvár expedíció indul a Dél-Kárpátok legmagasabb tavának, a romániai Bukura-tónak a kutatására, ahol a búvárok merüléseket hajtanak végre, s különböző vizsgálati anyagokat gyűjtenek. A Bukura-tó az erdélyi Retyezát-hegység legnagyobb tengerszeme. 

 

A felszínre hozott minták tudományos elemzéséből egyebek mellett az utóbbi néhány tízezer év során bekövetkezett éghajlati változásokról kaphatunk képet – mondta el az expedíció céljáról Magyari Enikő tudományos főmunkatárs. A Bukura-tó az erdélyi Retyezát-hegység legnagyobb tengerszeme.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Az augusztus 25. és szeptember 5. között zajló kutatást a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetének (MTA Atomki) munkatársai és a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár 10-fős búvárcsapata végzi – derült ki a pénteken tartott sajtótájékoztatón.
Fülöp Zsolt, az MTA Atomki igazgatója elmondta, hogy a lövészdandár búvárjaival való együttműködésnek köszönhetően olyan kutatásokat fognak végezni a Bukura-tó alján, amihez az eszközök csak a honvédségnél állnak rendelkezésre.

 

Download.aspx

 

Takács Attila, a lövészdandár parancsnoka arról számolt be, milyen kihívást jelent a búvároknak a tíznapos expedíció. Elmondásából kiderült, a Bukura-tó 2040 méterrel van a tengerszint felett, és 17 méter mély. Az expedíciót támogatja a Honvédelmi Minisztérium és a dandár elöljárói is, beszerezték további a merülési engedélyt Romániából is.

Legfontosabbnak a biztonságos merülést tartják, hiszen az expedíció olyan körülmények közt zajlik, ami próbára teszi a búvárokat. A magashegyi tó mellett a mélység és a 2-5 Celsius fok közötti hőmérséklet, a csökkent oxigénmennyiség is kihívást jelent majd a helyszínen. A búvárok feladata lesz fúrási feladatok végzése a meder alatt 6 méterrel, részletezte a parancsnok.

 

Download2.aspx

 

Az elmondottakhoz Miklós Bence zászlós hozzátette, hogy két és fél hónapos fizikai, elméleti és gyakorlati felkészítésen vettek részt, de foglalkoztak mederfelderítéssel, tájolási és víz alatti keresési-kutatási feladatok végrehajtásával is, amit hamarosan “élesben” végezhetnek.

 

Forrás, képek forrása: MTI

 
[facebook_like_button]
 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

Ahol az internet lakik 

Egyre jobban leépül a kínai nagyfal

A tenger mélyét fotózzák végig a Google Utcaképéhez hasonló technikával