2014.08.06.
A szürkeállományt serkentő számítógépes játékok legalább ugyanolyan hatásosak az időskori depresszió ellen, mint a gyógyszerek – állítja egy új kutatás.Az eredmények szerint a speciális terápia ugyanolyan hatásos volt a depresszió ellen, mint az Escitalopram nevű gyógyszer, csakhogy tizenkettő helyett már négy hét után mérhető volt a hatása.
Amerikai és kínai kutatók olyan hatvan és nyolcvankilenc év közöttieket vizsgáltak, akiken nem segítettek az antidepresszánsok. Miután négy héten át olyan számítógépes játékokat játszottak, amik a szellemi erőnlétet növelték, az idős résztvevők felélénkültek.
A speciális számítógépes programokat úgy fejlesztették ki, hogy teszteljék azt az elméletet, miszerint az öregedő agy intenzív gyakorlás révén regenerálódhat, visszanyerheti az elveszített tanulási és emlékezési funkcióit és javulhatnak döntési folyamatai – ezek pedig mind megakadályozhatják a depressziót.
Korábbi tanulmányok kiderítették, hogy az intellektuális képességek csorbulása csökkentheti az antidepresszánsok hatékonyságát. Amerikai és kínai kutatók négyhetes számítógépes vizsgálatában tizenegyen vettek részt. A szakértők tesztelték a program után a tesztalanyok intellektuális képességeinek és depressziójának változásait. Adataikat aztán összehasonlították egy harminchárom fős, olyan idős emberekből álló csoportéval, akiknek antidepresszánst adtak.
Az eredmények szerint a számítógépes terápia ugyanolyan hatásos volt a depresszió ellen, mint az Escitalopram nevű gyógyszer, de tizenkettő helyett már négy hét után – írják a kutatók a Nature Communications című szaklapban kedden megjelent tanulmányukban.
A résztvevők hetvenkét százalékánál egyenesen visszafejlődött a depresszió – fogalmazott Sarah Morimoto, a New York-i Geriátriai Pszichiátriai Intézet munkatársa. A tudósok ugyanakkor beismerik, hogy eredményeik további vizsgálatra szorulnak többek között a tesztcsoport kis létszáma miatt.
Forrás: MTI
[facebook_like_button]
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Epilepsziás rohamot jelző műszert tesztelnek