MODERN DESIGN A „PESTI BROADWAY” MAGASLATAIBAN

[facebook_like_button]

Operett Színház, Moulin Rouge, Mai Manó Ház, Thália Színház és Mikroszkóp Színpad – a kultikus épületek közös jellemzője, hogy mind az egykori vigalmi negyed, vagyis a fővárosi „pesti Broadway” területén állnak. Mindez pedig azért érdekes, mert a városrész néhány műemléki védelmet élvező épületét modern stílusú tetőtéri lakásokkal kötik össze, avagy, a XXI. század visszafogott eleganciáját a XIX. század emblematikus stílusával vegyítik.

 

http://egykor.hu/

 

Új tetőtéri lakásokat alakítottak ki a korábban csak „pesti Broadway-nek” nevezett fővárosi negyedben. Az építészeti elképzelés különlegessége, hogy az egyik, 1830-ban épült klasszicista sarokházat egybenyitották a mögötte lévő tömbházzal, így az átalakítás két szomszédos építményt köt össze, ráadásul olyan épületek tetején, amelyek műemléki védelmet élveznek.

 

 

Kevesen tudják, hogy a pesti Broadway területén – vagyis a Nagymező utcában, amely a VI. kerületi Klauzál teret köti össze a Bajcsy-Zsilinszky úttal, átszelve így az Andrássy utat is – egykor hatalmas zöld rét terült el és értékes földnek számított. Varázsát a későbbiekben sem veszítette el, sőt a főváros egyik leglátogatottabb részévé vált.

 

 

Az igazán impozáns épületek tervezésébe azonban csak a XIX. század második felében fogtak bele a városnak ezen a részén. Ennek köszönhető, hogy az Andrássy úton átsétálva, kis kitérővel ma már olyan kultikus helyeket érinthetünk, mint az Operett Színház, a Moulin Rouge vagy a Mai Manó Ház, de éppolyan emblematikus a Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad épülete is.

 

Érdekesség, hogy szintén ebben az időszakban kapta nevét a mai Nagymező utca is, mint fő kiindulási pontja Budapest ékességének. Az utcát és környékét az Operett színház építtetője, vagyis Somossy Károly „becézte” először Pesti Montmartre-nak, majd később, amikor már nem színházi és vigalmi negyedként funkcionált, Pesti Broadway-nak nevezte el.

 

a3

 

Az impozáns épületek mellett tovább sétálva, elhagyva a Radnóti Színházat, az egykori Ernst Múzeumba, vagyis a mai Robert Capa Központ szecessziós épületébe ütközünk, de a Nagymező utca végében, a Király utca sarkán emelkedik a barokk stílusú Terézvárosi plébániatemplom is, a kerület egyik legrégebbi műemléke. Ilyen környezetben tehát nem kis felelősség az építészeti igényeknek megfelelő és abba illeszkedő lakásokat tervezni, ám abban is biztosak lehetünk, hogy a jövőbeni lakók Budapest legszerencsésebb ingatlan-tulajdonosai közé tartoznak majd.

 

a2

 

Forrás: http://otthon.com
Képek Forrása: http://loftdesign.hu/

Szólj hozzá!