Mennyei kerek kalács

 

2014.08.07.

Az alábbi cikkben visszatérünk a kelt tészták varázsos világába. Nem mondom, hogy hétköznap este hazaesve nekiállok kalácsot sütni, de egy hétvégi délután pont megfelelő időpont arra, hogy ilyen szépségeket (ami még finom is) alkothassunk.

 

Sokan – mint például az anyukám is – távol tartják magukat a kelt tészta készítésétől, mert túl bonyolultnak hiszik, de ez nincs így és mindenkit arra buzdítok, hogy próbálja meg és meglátja, sokkal egyszerűbb mint gondolná. 

 

kalács1

 

Hozzávalók:

 

– 60 dkg finomliszt

– csipet só

– 3 ek. + 1 kk. cukor

– 1 egész tojás

– 1 tojás sárgája

– 3 dl tej

– 2 dkg élesztő

– 6 dkg vaj (megolvasztva)

– 1 tojás a kenéshez

 

Ahogy azt már a hamburgerzsömlés posztban is említettem, érdemes mindig az élesztő felfuttatásával kezdeni, hogy még azelőtt kiderüljön, hogy nincs rendben valami, mintha erre csak akkor döbbennénk rá, amikor már az egész tésztát összeállítottuk. A tejből elveszünk 1 decilitert, meglangyosítjuk és belerakunk 1 kiskanál. cukrot. Amikor elkevertük, akkor belemorzsáljuk az élesztőt, és félretesszük. Ha tíz-tizenöt perc múlva látjuk, hogy felhabosodott és megemelkedett, akkor kezdhetjük a tészta összeállítását.

 

kalács2

 

A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a 3 evőkanál cukrot és elkeverjük. Utána mehet bele az egész tojás és a tojás sárgája,

 

kalács3

 

majd a maradék tej és az élesztős folyadék. Elkezdjük gyúrni és amikor már szépen összeállt, hozzáadjuk a megolvasztott vajat. Először elég trutymákosnak tűnik az egész, de kitartóan gyúrjuk és szépen fel fogja venni a tészta a zsiradékot. Amikor ez megtörtént, kivesszük és gyúródeszkán folytatjuk kitartóan a gyúrást. Körülbelül. tíz perc alatt összeáll. Lágy de rugalmas tésztás kell kapnunk.

 

kalács4

 

Tálba (akinek van kelesztőbe) tesszük, és vagy a tál fedelével, vagy fóliával lezárjuk. Nem huzatos helyre rakjuk, (én, noha nem volt rossz tészta, a sarokba szoktam állítani…) és valami mással töltjük el a rendelkezésünkre álló körülbelül egy órát. Amikor a tészta a duplájára kelt, akkor lisztezett deszkára borítjuk és finoman átgyúrjuk.  Mivel most kerek kalácsot szerettem volna készíteni, hatfelé osztottam a tésztát. (Amikor előtör a pontos énem, akkor le is szoktam mérni, de lehet szemre is csinálni.)

 

kalács5

 

Vékony rudakat sodortam belőle és át-át vezettem őket egymáson (lásd a mellékelt képek)

 

kalács6

 

Mind a négy szár esetén a maradék három rudat simán összefontam,

 

kalács7

 

és a közepe alá hajtottam, majd egy sütőpapírral kibélelt kapcsos tortaforma közepére helyeztem,

 

kalács8

 

Fóliával óvatosan lefedtem és hagytam megint kelni (kb. 1/2 órát). Ekkorra eljött az ideje a sütő bemelegítésének is (170ºC). Amikor újra megkelt a tésztánk, a felvert tojással – egy szilikonecset segítségével – megkenjük, és betoljuk a sütőbe, ahol én rá szoktam kapcsolni a légkeverést. Körülbelül harminc perc után, vagy ha előbb nagyon pirulna, alufóliával letakarjuk, és negyven perc után, ha kész (beleszúrt hurkapálcika tisztán jön ki és szép pirult a teteje), kivesszük. Pihentetjük egy kicsit a formában, majd a kapcsos részt lepattintva egy rácson hagyjuk kihűlni.

 

kalács9

 

Jó étvágyat!

 

Gasztro Akrobata Noémi

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

cs2

Az öt legjobb jeges kávékülönlegesség

Borterápia – a Gasztro Akrobata részeges szakosztálya

Karamellkrémes keksz, avagy mi fán terem az Alfajores