2014.07.23.
Az afrikai elefánt szaglása rendkívül jó, illatfelismerését több mint kétszer annyi gén szolgálja, mint a kutyáét és ötször annyi, mint az emberét – derült ki egy japán tanulmányból. A Tokiói Egyetem kutatócsoportja tizenhárom emlősállat illatfelismerést irányító génjeit vizsgálta meg.
“Világos, hogy az elefánt ormánya nemcsak hosszú, hanem igen fejlett érzékekkel is rendelkezik” – hangsúlyozta Niimura Josihito, a kutatás vezetője, a Tokiói Egyetem tudósa. Kutatócsoportja tizenhárom emlősállat illatfelismerést irányító génjeit vizsgálta meg. Az elefánt mellett patkány, egér, szarvasmarha, ló, kutya és főemlősök génjeit is elemezték.
Majdnem kétezer génszakasszal az afrikai elefánt került az élre – írták a kutatók a Genome Research című genetikai szaklapban. Ez az adat arra utal, hogy az állat igen sokféle szagot képes megkülönböztetni. Az ember és a főemlősök a szaglási rangsorban eléggé alul végeztek. Valószínűleg azért, mert a látás fejlődésével szaglásuk elveszítette a jelentőségét – feltételezték a kutatók.
Az elefántok érzékeiről egyre több meglepő tényt tár fel a tudomány. Tavaly a Biology Letters című szaklapban arról tájékoztattak, hogy az ázsiai elefántok megbízhatóan megkülönböztetik egymástól a nagy macskafélék üvöltését. Ha tigrisordítást hallanak, hang nélkül nyugton maradnak, leopárdbőgésre ellenben zajos trombitálással és morgással válaszolnak. A tigris a kis elefántot leteríti, a leopárd viszont nem jelent fenyegetést.
Egy másik tanulmány szerint, amely a Science tudományos lapban jelent meg, az elefántok levegőárammal mozgatott hangszálaikkal – az emberhez hasonlóan – hangokat tudnak képezni. Az emberi fül számára alig érzékelhető mélységű tartományban kilométeres távolságban lévő társaikkal is meg tudják érteni egymást.
Forrás: MTI
[facebook_like_button]
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
A kínaiak az IKEA-ba járnak aludni