[facebook_like_button]
Képzelje el, hogy egy átlagos reggelen besétál a lakásához legközelebb eső szupermarketbe, leemel a polcról egy üveg almalevet, majd miután jóízűen elfogyasztotta, elégedetten elrágcsálja a borítást. Igen, amiben az almalé volt. Londonban már kitalálták az ehető palackot, ám a forgalomba hozatalig még aludni kell párat.
Példa nélküli lépést tettek San Francisco-i környezetvédők lobbi tevékenységükkel, amikor meggyőzték Gavin Newsom polgármestert, hogy korlátozza a műanyag felhasználást a városban.
Elsősorban a műanyag szatyrok újrahasznosítását illetően történt jelentős változás, így tehát kizárólag feldolgozható papírzacskóba, természetben lebomló műanyagba vagy többször használatos szatyorba pakolhatnak ezentúl a helyi lakosok.
Az új szabályok bevezetése után több amerikai város is gondolkodik hasonló intézkedések bevezetésén, de a kezdeményezéshez az Európai Unió is csatlakozna.
Ha mindez nem lenne elég, néhány londoni diák már kifejlesztette az ehető palackot is, pontosabban az emészthető folyadék tárolására alkalmas gél állagú anyagot, mely az Ooho nevet kapta. Az eljárás során a vizet zselé szerű anyagba csöpögtetik, ami később vékony burkot von a folyadék köré.
Ahhoz viszont, hogy a kisboltok polcain is találkozhassunk az ehető palackokkal, még aludni kell párat, hiszen nem tisztázott a higiéniai háttér és a bevonat sérülékenységének problematikája is megoldásra vár. Ennek ellenére, a kreatív fiatalok innovációinak köszönhetően, akár radikálisan is visszaeshet a folyadéktárolók előállítási költsége, mely az előzetes kalkulációk szerint mindössze öt forintra rúgna.
Forrás: mti