Mi köze a telomer-nek a biológiai óránkhoz? – hétvégi genetikai továbbképzés

 

zzs – 2014.07.12.

Vajon mi az a telomer? És miért jó nekünk, ha hosszú? Tényleg lehetnénk örökéletűek? Nos, a telomer vagy teloméra a kromoszómák végződéseit jelenti és mindenkinél különböző hosszúságú lehet. A telomerek hossza egyénenként változó, szerepét tekintve azonban igen jelentős.

 

Egyrészt megakadályozza, hogy a kromoszómavégek összetapadjanak, másrészt a sejtosztódás során önmagát „feláldozva” védi DNS-ünket, annak megrövidülésétől. Ez a funkció rendkívül fontos, hiszen a DNS-ek osztódása egyben a kromoszómák DNS-láncának rövidülésével jár, s egy idő után jelentős károkat okozhat.

 

dns

 

Amíg azonban a géneket nem tartalmazó telomer rövidül, a DNS védve van. A csodálatos anyatermészet így alkotta meg biológiai óránkat, ami tulajdonképpen a telomerjeink állapotára vonatkozik. Ha ez nem fogyna el egy idő után, bizony akár örökéletűek is lehetnénk.

Azonban jó hír nekünk, hogy a telomerek hossza az életmóddal befolyásolható! A University of California és a Betegségmegelőző Kutatóintézet együttes kísérletei kimutatták, hogy az étrend, a testedzés, a stressz kezelés módszerei, valamint a környezet támogatása akár meg is növelheti a telomerjeink hosszát. Ha bármelyik életmódot befolyásoló tényezőn változtatunk, egy idő után megnövekednek telomerjeink.

 

A kísérletek során öt éven keresztül követtek, harmincöt korai stádiumú prosztata rákban szenvedő férfit. Tízen életmódváltást eszközöltek, ami a következőket jelentette: növényi alapú étrend, magas gyümölcs és zöldségtartalom, teljes értékű gabona, kevés zsír és finomított szénhidrát, mérsékelt testedzés (napi 30 perc séta ), stressz- csökkentés jógával, meditáció. Valamint hetente részt vettek támogató csoportfoglalkozáson is.

Az eredmények függvényében kijelenthető, hogy az életmódot váltó férfiak tíz százalékos (!) növekedést értek el a telomerjeik hosszúságának tekintetében. A kontrollcsoport azon tagjai, akik nem változtattak életmódjukon, körülbelül három százalékkal rövidebb telomereket tudhattak magukénak, amikor eltelt az öt év.

 

Ez egy áttörés volt a kutatásban, amit nagyobb kutatásnak meg kell erősítenie” – mondja Peter R. Carroll professzor.

 

forrás: www.fuggetlen.wordpress.com

 

[facebook_like_button]

Szólj hozzá!