zzs-2014.09.08.
Nem meglepő, hogy Dánia az az ország, aki élen jár a „modernkori szolgaság” rabláncainak levetésében. Olvassátok el, hogy hogyan!
Az Észak-Európai országban a közösség fogalma még jelent valamint. Ennek köszönhetik, hogy építkeznek egymásra és egymás munkájára is a Dániában élő emberek. Ez volt az alapgondolata Samso lakosainak is. Samso egy kicsiny kis dán sziget és arról híres, hogy megteremtette saját elektromos önellátását.
A 80-as években Dánia teljesen elutasította az atomenergia felhasználást, így szabad út nyílt meg a zöld energiák terjedésének. Samso a 90-es évektől kezdett el leválni a szárazföldi áramellátásról, 2007-re pedig teljesen önellátóvá és egyben az energetikai függetlenség zöld szimbólumává is vált.
A szigeten működő szélpark közösségi tulajdonba került, mert csak így tudták finanszírozni a projektet. Ez egy egyszerű lélektani „jó döntés” is a gazdasági pozitívumai mellett, hiszen így mindenki részesedik a „javakból”, azaz az energiaellátás kommunálissá vált.
A vicc az egészben az, hogy a sziget így több áramot termel, mint amennyit fogyaszt, így plusz bevételekhez is jutnak. A fűtés Samson egyelőre csak 75%-ban származik megújuló (biomassza és nap) energiából, az áramellátás pedig 100%-ban. 2030-ra ebben is önállóvá szeretne válni a sziget, bár ez összefügg Dánia terveivel, miszerint ekkorra jelentősen mérsékli és visszaszorítja a fosszilis energiák felhasználását.
Azét a fosszilis energiáét, mely a szigetet évtizedeken keresztül életben tartotta. (Sajnos az általunk ismert források nem írtak arról, hogy mennyibe került a befektetés, és ez az összeg mikor térül meg, valamint mit emészt fel évente az üzemeltetés.
Nem tudtuk meg azt sem, szám szerint hány háztartást lát el árammal a szélpark, mindezek ellenére úgy gondoljuk, hogy megéri zöld energiára váltani, hiszen akkor magunknak termeljük az áramot, mégpedig olcsóbban, azaz nem mástól vesszük, márpedig drágábban.)
Forrás:utajovobe.eu
[facebook_like_button]