[facebook_like_button]
Szerepe lehet a magas stressz-hormon szintnek a meddőség kialakulásában – állapítja meg egy 2010-es amerikai kutatás. A szakemberek szerint a túlzottan feszült környezet okozta károkat azonban a rendszeres sport, a testi érintés vagy a napi relaxációs gyakorlatok is visszájára fordíthatják.
Sajnos egyre gyakoribbak manapság a stressz okozta megbetegedések. Felgyorsult világunkban nem igen jut időnk kikapcsolódni, egy-egy végigdolgozott, feszültséggel teli munkahét után. Nem utolsó sorban mára szinte elvárás, hogy a nők is legalább annyit teljesítsenek adott munkakörben, mint a férfiak, ellenben a legtöbb esetben a gyengébbik nemre hárul a házimunka és a gyermeknevelés oroszlánrésze is, így számukra különösen fontos időt szakítani mind a fizikális, mind a mentális regenerálódásra.
Egy 2010-es kutatás azt is megállapítja, hogy a gyakori érzelmi és agyi feszültség-állapot egyaránt hozzájárulhat a meddőség kialakulásához.Amerikai szakemberek ötszázegy párt figyeltek meg egy éven keresztül. A kísérlet során a résztvevők nyálmintája alapján mindenkinek megállapították a stressz mértékét jelző alfa-amiláz szintjét, majd kimutatták, hogy azok a nők, akiknél ennek aránya magas volt, minden hónapban huszonkilenc százalékkal kisebb eséllyel estek teherbe, mint azok, akiknél az alfa-amiláz szint kisebb értéket mutatott.Egy év sikertelen próbálkozás és változatlanul stresszes életmód folytatása után pedig duplájára nőtt az esélye annak, hogy az előbbi csoportba tartozó nők nem estek teherbe, ami orvosi értelemben már kimeríti a meddőség fogalmát.
A terméketlenségnek azonban nem lehet kizárólagos oka a stressz, mivel nagyban hozzájárul a genetika és egyéb egészségügyi gondok is, emellett pedig egyáltalán nem mellékes szempont, hogy a testi tünetek mellett a betegség lelki hátterét is – szakember segítségével – feltérképezzük. Ennek ellenére tény, hogy az állandó feszültség is hozzájárulhat a meddőség kialakulásához, korántsem elhanyagolható mértékben.
A gyermekvállaláshoz nyugodt és biztos körülmények kellenek mind a szülők, mind a jövőbeni gyermek számára, ezért fontos, hogy a kismamát ne érjék túlzott stressz hatások a munkahelyén. Amennyiben ez nem kivitelezhető, érdemes az otthoni környezetet minél nyugodtabb hellyé varázsolni, hogy legyen hol kipihenni a napközbeni fáradalmakat.
Mindebben a férfiaknak különösen nagy szerepe van. A negatív hatások hárítása nemcsak a leendő anyuka lelkének, a magzatnak is jól esik, nem utolsó sorban már embrió korban definiálja a kicsiben az ideális apaképet. Köztudott az is, hogy nagyobb kedvvel és bátorsággal vállalnak gyermeket azok a nők, akik gyakrabban kapnak bókokat, virágot, ölelést és törődést, mint azok, akik csak „háziasszonynak vannak tartva”.
Forrás: http://www.babaszoba.hu