2014.06.23.
Szerdán startol az európai fesztiválok netovábbja, a világ legnagyobb szabadtéri zenei és előadóművészeti eseménye, az angilai Glastonbury, ahol tényleg mindenki fellép aki számít. Aki esetleg megy – azt nagyon irigyeljük, aki pedig nem, annak alább összeszedtünk minden érdekes infót, amit a ’Glasto-ról’ tudni érdemes és kell is.
Michael Eavis, egy somerseti farmer elment egy Led Zeppelin koncertre, ami olyan nagy hatással volt „fesztivál génjeire” (mert ilyen mindenkiben van, csak aktiválni kell), hogy 1970-ben úgy döntött, a szabad szellem jegyében saját birtokára invitálja a zeneszerető, bulizni vágyó fiatalokat. Így is lett, ám a farmer akkor még nem tudta, hogy szerény kis „házibulijával” (az első fesztiválon ezerötszázan tomboltak) legenda született: a partiarcok hamar hírét vitték a ’Glasto’ hangulatnak, innen pedig már nem volt visszaút.
A Glastonbury Fesztivál a világ legnagyobb szabadtéri zenei és előadóművészeti eseménye lett, mondhatni, a műfaj alfája és omegája. A rendezvény helyszínének alapterülete 2005-re már meghaladta a 3,6 négyzetkilométert, több mint 385 fellépő szórakoztatta élőben a nagyérdeműt, a bulizók száma pedig elérte a 150 ezret. Michael Eavis pedig nem állt meg, 2007-re a koncertek száma hétszázra nőtt, csakúgy mint a nézőszám: mintegy 177 ezren bulizták végig a hetet.
A Glastonbury-t minden évben Anglia dél-nyugati részén egy legelőn (Worthy Farm) rendezik meg, két kis falucska, Pilton és Pylle között. A területen hömpölyög a Whitelake folyó is, ami nem egyszer áradásokkal nehezíti a helyiek életét éppen ezért folyamatosan fejlesztik a csatornázási rendszert.
Az utóbbi években a fesztivált egy elkülönített backstage részleg köré építik fel, északon a Pyramid színpaddal, délen pedig az Other színpaddal. A terület keleti részén található az akusztikus és comedy sátor, illetve a cirkusz, igen jól olvassátok. Délen a fesztiválozók zöld mezőkön heverészhetnek, ahová környezetvédelmi és hagyományörző programokat szerveznek.
Érdekesség, hogy a technikai és biztonsági személyzetet kivéve a fesztivál lebonyolítását önkéntesek végzik. Az Oxfam nevű brit segélyszervezet csaknem ezernégyszáz megbízottat küld a helyszínre, a szervezet pedig a munkájukért adományokat kap. Viszonyításképp: ez például a 2005-ös évben 200 ezer font körül alakult.
A fesztiválok fesztiválja természetesen idén is várja a bulizni vágyókat június 25-29 között, leuralva ezzel a teljes európai fesztiválszezont. A 2014-es fellépők közül a teljesség igénye nélkül csak egy apró kis szeletet mutatunk:
Arcade Fire, Robert Plant, Kasabian, Jack White, Lana Del Rey, Massive Attack, Skrillex, The Vlack Keys, Pixies, Rudimental, Ed Sheeran, Lily Allen, MIA és még rengetegen mások.
Ha netalántán valakinek kedve, pénze és ideje van arra, hogy repülőre szálljon és meglátogassa Michael Eavis szerény házibuliját, itt tájékozódhat a részletekről.
Érdekességek a Glastonbury történetéből:
– az első fesztivált Jimmy Hendrix halálát követő napon kezdték, Pilton Pop Festival néven. A belépő 1 font volt, amihez ingyen tej járt a helyi farmról
– 1990-ben a rendezvény felvette a Glastonbury Festival for Contemporary Performing Arts (Glastonbury fesztivál a kortárs művészetért) nevet. Az esemény épp 20. évfordulóját ünnepelte, ám a fesztivál végén az épp kiürülő területen összetűzésbe keveredett néhány biztonsági csoport pár dulakodó, fosztogató átutazóval. A rendőrség 237 letartóztatást kezdeményezett, a Worthy farmon pedig ötvenezer fontos kár keletkezett
– 1994-ben leégett a Pyramid színpad, de a szervezők viszonylag gyorsan újraépítették. Ebben az évben is akadt némi incidens: egyrészt egy ötfős csapat lövöldözésbe keveredett – de nem sérült meg senki – másrészt viszont egy fiatalembert holtan találtak, aki kábítószertúladagolás következtében vesztette életét
– 2003-ban a jegyek a meghirdetést követő 24 órában elfogytak
Forrás: Zene.hu
[facebook_like_button]