2014.07.02.
Kevesebb szemetet termelne az európai állampolgárok többsége, mivel úgy vélik, saját hazájuk túl sok hulladékot termel és ezen változtatni kellene – derült ki az Európai Unió tagországaira kiterjedő új felmérésből.
Az európaiak hulladékkezeléshez és erőforrás-hatékonysághoz való hozzáállását vizsgáló felmérést 2013 decemberében készítette a TNS globális piackutató cég, amely telefonon keresztül készített interjút a 28 európai uniós tagország mintegy 26 ezer – különböző társadalmi csoportból származó – állampolgárával.
Az eredmények szerint a válaszadók 96 százalékának fontos, hogy Európa hatékonyabban hasznosítja az erőforrásait. A megkérdezettek közül tízből kilencen legalább alkalmanként szelektíven gyűjtik a papír-, karton- és üdítődobozokat, a műanyagot és az üveget, míg háromnegyedük külön választja a veszélyes háztartási hulladékot, a fémkonzerveket, az elektronikai hulladékot és a konyhai szemetet.
Arra a kérdésre, hogy mivel lehetne őket fokozottabb szelektív hulladékgyűjtésre ösztönözni, a válaszadók közül tízből heten azt felelték: azzal, ha biztosítanák őket arról, hogy a szemetüket valóban hatékonyan újrahasznosítják. Tízből nyolcan azzal védekeznek az élelmiszer- és egyéb típusú pazarlás ellen, hogy kizárólag azt vásárolják meg, amire tényleg szükségük van.
A megkérdezettek túlnyomó többsége, 94 százaléka támogatna olyan európai uniós kezdeményezést, amely az óceánokba kerülő szemétmennyiség csökkentését célozná. A felmérés eredményei nagy részt összhangban vannak az Európai Unió intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést elősegítő Európa 2020 stratégiájában megfogalmazott erőforrás-hatékonysági programponttal.
Forrás: MTI
[facebook_like_button]