Ecet, szódabikarbóna, mosószappan – a hatékony tisztítószerek

 

zzs – 2014.06.30.

Összeállításunkban bemutatunk néhány olyan háztartási kelléket, tisztítószert, amiről nem is gondoltad volna, hogy mennyi mindenre jó – már ha takarításról van szó. A tudatos takarítás főszereplői: mosószóda,  mosószappan, szódabikarbóna, bórax, ecet, citromlé. Figyelem, nemcsak a tisztításban, a konyhában is jó segédeszközök. 

 

Mosószóda – Nátrium-karbonát 
 

A mosószódát egy káros mellékhatásoktól mentes körfolyamatban állítják elő, így ötcsillagot kap környezetbarátságból. Hatásai a következők: tisztít, oldja a zsírt és lággyá teszi a vizet. Rendkívül ajánlatos a szennyezett ruhák és felületek tisztítására. Használatához kis mennyiség is elegendő: egy liter forró vízhez három evőkanál mosószóda kell csupán!

 

Felhasználási módszerek:

 

– Mosás:  a mosószered felét helyettesítsd mosószódával 1:1 arányban. Ha a ruhádon makacs a szennyeződés egy éjszakára áztasd be mosószódás langyos vízbe, hogy biztos legyen a siker! Áztatás esetén tizenöt liter vízhez tégy egy-két evőkanál mosószódát.

–  Mosogatás: a zsiradékok és égett foltok ellen 5 liter forró vízbe tegyél egy evőkanál mosószódát. Alumínium edényeket tilos mosogatni vele! Az üvegedényeket mosás után ecetes vízzel öblítsd át a foltosodás elkerülése céljából.

– Általános tisztítás: zsíros tűzhely, csempe, linóleum, wc rettegjetek! Egy liter forró vízben oldj fel három evőkanál mosószódát. A piszkos keféket, konyharuhákat, rongyokat, szivacsokat pedig meleg mosódószódás (fenti arány) vízben áztatva tudod leszerelni!

 

Mosószappan

 

Előfordulhat, hogy kifogytunk a mosószódából, ilyenkor készíthetünk mosószappanunkból szappanpelyhet. Az eljárás nagyon egyszerű: fogunk egy sajtreszelőt, azzal átmegyünk az anyagon, így helyettesíthetjük a mosóporunkat. Ám van mégegy szuper tulajdonsága a mosószappannak: kiválóan alkalmas az érzékeny gyapjúmosáshoz is. Az élővizekben teljesen lebomló otthoni „kisegítőnk” a mesterséges adalékanyagoktól hemzsegő szerekhez képest igen környezetkímélő.

 

 

Szódabirkarbóna – nátrium-hidrogén-karbonát

 

A mosószádánál gyengébben lúgos, vízben oldódó fehér por patikákban kétszáz grammos kiszerelésben kapható.

 

Felhasználási módszerek:

 

– Ha bőröd viszketésben égne segít egy meleg fürdő, melyben egy zacskó szódabikarbónát oldottunk fel.

– Gyomorrontás, szörnyű másnaposság esetén egy pohár langyos vízben oldj fel egy teáskanálnyit belőle, így segítve emésztésedet

– Egy pici vízzel összekeverve tetszőleges mennyiségű pasztát tudsz készíteni belőle, mely utánozhatatlan súrolószer.

– A tűzhely tisztítása is gyerekjáték lesz ezzel a módszerrel: töröld át meleg vizes, nedves ruhával, majd szórj rá szódabikarbónát. Körülbelül egy órán át hagyd rajta, hogy fellazíthassa a szennyeződéseket. Ezután már csak az elégedett áttörlés következik.

– Drága szőnyegtisztító helyett inkább készíts szárazsampont! Szórd be a tisztítandó szőnyeget szódabikarbónával majd tizenöt perc után gondosan porszívózd át. A szagokat ezzel semlegesíted, kiűzöd a rovarokat és kártevőket a textíliából, valamint általánosan is tisztítod az anyagot.

– Az anyagot hasznosíthatod a konyhában is, hiszen minden zöldségféle gyorsabban puhul tőle, ám nagyon óvatosan kell használni, mivel lúgos közegben a C-vitamin gyorsan lebomlik. Mérsékelt használata megrövidíti a szárazbab főzési idejét, illetve az öregebb húsoknál is bevetheted, hiszen felhasználás előtt félórányi szódabikarbónás pihenés után gyorsan puhulnak még ők is!

– Ez ám a színfogó! Utólag festett kék és bordó ruháid mosásához az utolsó öblítővízbe szórj szódabikarbónát és nem enged többé a festett anyag a színéből!

–  Még a dugulást is el tudod vele hárítani a következő módon: először két evőkanál szódabikarbónát, majd másfél deciliter ecetet önts a dugulásra. A lefolyó és túlfolyó nyílást ne felejtsd bedugaszolni! Hagyd amíg sistereg, azután öblítsd le!

 

www.napidoktor.hu

 

Bórax – Nátrium-tetraborát

 

Ez az anyag színtelen és kristályos, levegőn vizet veszít és porrá málik. Hideg vízben nehezen, forró vízben és glicerinben jól oldódik. Gyengén zsíroldó és fertőtlenítő hatású.

Felhasználási módszerek:

– Általános tisztítószer készítéséhez tégy egy evőkanállal adagoljunk belőle fél liter meleg vízhez.

– Folttisztítás ezeken az anyagokon ajánlott vele: cellulóz, gyapot, juta, viszkóz szálak, műselyem, selyem és nylon.

– Ha fertőző szennyeződéssel találkozol: a problémás foltokat kapard le vagy itasd fel, majd a ruhát fél óra hosszat áztasd bóraxos oldatban.

– Mosható tapétádat bóraxba mártott kendővel hatékonyan tisztán tarthatod.

– Ha nagyon piszkos az ablakod tegyél a bóraxból a mosóvízbe.

– Edényeid vízlerakódásait is eltávolíthatod vele: egy edénybe egy evőkanál bórax. Ezt forrald fel, majd mikor a víz visszahűlt öntsd ki és egy durva ronggyal dörzsöld át.

– A vízelvonó hatása miatt az anyag kiváló szárazvirág-dekoráció készíítésénél is. Kedvelt növényeidet egy ideig helyezd bóraxporba!

– Rovartámadás esetén  a szőnyeg alá és a szőnyeg szélére, sarokba, polcokra, résekbe szórt bóraxszal tudsz védekezni!

 

Ecet, citromlé

 

– Ecettel fertőtleníthetsz és a vízkövet is leoldhatod szinte akárhonnan. Az utolsó öblítővízbe keverd bele, így lágyítva és élénkítve a ruhák textúráját és színét. Egy csészényi húsz százalékos ecet elegendő mennyiség!

– A citromlevet fehérítőszerként, vízkőoldóként és fém tisztítóként tudod alkalmazni.

 

 

Néhány egyedi folt- néhány tisztítási módszer

– Friss gyümölcsfolt esetén áztasd tejbe vagy savóba vagy cseppents rá egy kis citromlevet!

– Fűfolt: dörzsöld glicerinnel ( gyógyszertárban kapható) a foltot!

– Golyóstoll, tinta:  dörzsöld alkoholba mártott szivaccsal!

– Izzadságfolt: langyos, ecetes vagy szódabikarbónás vízben áztasd vagy szalmiákszeszes vízzel itass át egy vattát, amivel utána dörzsölöd a foltot!

– Kávé- és teafolt: a foltos ruhadarabot áztasd langyos vízben, amibe belekevertél egy tojássárgáját. Ezen kívül kipróbálhatod az ecetes, majd normál öblítést! Végső esetben áztasd bóraxba a ruhát!

– Mustárfolt: dörzsöld be a textilt glicerines ronggyal, majd öblítsd ki hideg vízben!

– Rágógumi: dörzsöld jéggel a problémás részt, vagy tedd be a fagyasztóba, mert utána könnyen le tudod szedni!

– Rozsdafolt:- áztasd savanyú tejben vagy citromlében, ami bepiszkolódott dörzsöld be sóval, tedd ki a napra és csak ezután mosd ki

– Rúzsfolt: a textilt hideg tejszínnel vagy főzőmargarinnal dörzsöld be, majd mosószódával mosd ki!

– Vérfolt: áztasd az anyagot tíz percig hideg, sós vízben, majd mosd ki szappannal!

 

forrás: www.magyarokoldala.hu

 

[facebook_like_button]

Szólj hozzá!