ZZS – 2014.06.25.
A depresszió szó hallatán hajlamosak lehetünk inkább a nőkhöz kapcsolni a társadalmunkban sajnos igen gyakori jelenséget annak ellenére, hogy természetesen a férfiaknak is van lelkük, ami időnként ugyanúgy besokall. Hiszen attól még, hogy olykor nehezebben hozzák felszínre emocionális tapasztalataikat, nem igaz, hogy elkerülik őket a lelki természetű betegségek. Sőt.
Bármennyire is furcsán hangzik, a depresszió jelei másként mutatkoznak meg a férfiaknál és másként a nőknél. A férfiakról elmondható általában, hogy később fordulnak segítségért szakemberhez, de még egy hozzájuk közel álló emberhez is. Sokszor legyintenek egy-egy problémára, a legnagyobb probléma mégis az, hogy sokan gyengeségként élik meg, ha bármilyen testi vagy lelki elváltozást észlelnek, így számukra az egyik legjárhatóbb út az elfojtás.
Fontos azonban tudni, hogy mindkét nem szenvedhet depressziótól, ám a férfiak inkább a fizikai tüneteket észlelik intenzívebben. Fáradságra, kimerültségre, alvászavarra, izomfeszültségre panaszkodnak, illetve étvágytalanság vagy állandó fejfájás jelezheti, ha az erősebbik nem lelki gondokkal küzd. Vannak olyan jelek, amikről nem is gondolnánk, hogy a depresszió állhat hátterükben: például túlzott alkohol- vagy drogfogyasztás, dühkitörések, szerencsejáték vagy egyéb szenvedélybetegségek megjelenése, extrém sportok űzése, esetleg kockázatos szexuális viselkedés – ezek mind lehetnek a betegség háttértünetei.
Talán segítségére lehet bárkinek az alábbiakban összegyűjtött tizenöt kérdésből álló öndiagnosztizáló kérdéssor, ami férfiaknak és nőknek egyaránt segít megállapítani, hogy érdemes-e komolyan foglalkozni a depresszió kérdésével. Ha a pontok közül négy-öt már biztosan jellemző rád, érdemes elgondolkodni a szaksegítségen. Természetesen ezek csak iránymutatók, azonnal nem érdemes kétségbeesni, azonban kiindulópontjai lehetnek egy régóta húzódó probléma megoldásának is. Lássuk:
1. Szomorúnak érzed-e magad? Örömtelen az életed?
2. Érdeklődésed változott a külvilág iránt?
3. Kevésbé vagy-e kezdeményező, mint korábban?
4. Kimerültnek, döntésképtelennek érzed-e magad?
5. Érzel-e idegességet, belső feszültséget, szorongást?
6. Változott-e az alvásod – csökkent vagy növekedett az alvásidőd?
7. Vannak-e fájdalmaid, érzel-e nyomást a mellkasodon?
8. Változott-e – csökkent vagy fokozódott – az étvágyad és a testsúlyod az utóbbi
időben?
9. Vannak-e nehézségeid a szexuális életben?
10. Hajlamos vagy-e – indokolatlanul – vádolni magad?
11. Úgy érzed-e, hogy az életed értelmetlenné vált?
12. Említett panaszaid csökkennek, enyhülnek-e délutánra vagy estére?
13. Voltak-e régebben is hasonló jellegű panaszaid – esetleg adott évszakhoz kötötten?
14. Volt-e felhangolt, túlzottan vidám, aktív időszakod régebben?
15. Volt-e depressziós vagy más pszichiátriai beteg a rokonaid – testvéreid, szüleid,
nagyszüleid – között?
forrás: www.otvenentul.hu
[facebook_like_button]